NASA testuje roboty, jež přenesou výrobu do kosmu

Experti z NASA doufají, že jimi vyvinutý robot Robosimian bude kromě oprav vesmírných stanic a satelitů schopen také třeba vytvářet obydlí pro astronauty na Marsu či vyrábět věci, u kterých by byl dovoz ze Země drahý. A nejde o osamocený projekt.

NASA testuje roboty, jež přenesou výrobu do kosmu


O uplynulém víkendu se odehrála soutěž DARPA, v níž více než dvě desítky týmů představily své roboty určené pro nasazení v oblastech zasažených živelnými katastrofami. Soutěže se účastnil i tým z vesmírné agentury NASA, která má se svým čtyřnohým robotem velké plány.

Cílem DARPA je dostat se s vývojem autonomní technologie a robotiky do toho bodu, kdy roboti budou moci být vysláni do oblastí zasažených živelnými katastrofami a opravovat zde poškozené budovy či hledat oběti.

Letos měli roboti v soutěži za úkol splnit celkem osm úkolů včetně řízení automobilu, vycházení schodů či otevírání a zavírání ventilů.

Tým z NASA, který se soutěže účastnil, však nevyvíjí robota určeného přímo pro oblasti postižené katastrofami. Jak uvedl Brett Kennedy z americké vesmírné agentury, NASA primárně doufá, že její robot Robosimian bude jednoho dne schopen opravovat části Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) či satelity ve vesmíru.

„My již v současné době s DARPA spolupracujeme i mimo tuto soutěž. Nevytváříme robota určeného pro oblasti postižené živelnými katastrofami, nýbrž robota, který bude schopen fungovat ve vesmíru,“ uvedl Kennedy. „Nyní pracujeme na tom, jak Robosimiana přizpůsobit tomu, aby mohl fungovat i ve stavu beztíže.“

Robosimian je čtyřnohý robot, který se umí postavit na dvě nohy a použít své další dvě končetiny k plnění řady úkolů.  Pokud se vědcům podaří uzpůsobit roboty tak, aby byly schopni fungovat ve vesmíru, a zprovozní zde i 3D tiskárny, ušetří NASA velké množství finančních prostředků.

Na rozdíl od lidí totiž roboti mohou být v kosmu i roky a není tedy třeba je tam vysílat zvlášť pro každou konkrétní misi, což je velmi nákladné. Podle Kennedyho se ale Robosimian do vesmíru dostane až za několik let.

Na vesmírných robotech pracují i soukromé společnosti. Například firma Tehers Unlimited minulý rok oznámila, že pracuje na šesti až osminohém robotickém pavoukovi, který by měl ve vesmíru stavět satelity nebo opravovat vesmírné lodě. I Tethers doufá, že jeho projekt s názvem SpiderFab jednoho dne dokáže vesmírným agenturám značně uspořit náklady.

Úvodní foto: Sharon Gaudin/Computerworld US


Komentáře