Nedostatek pevných disků bude pokračovat i letos

Společnost Seagate oznámila, že ani letos nestihne naplnit poptávku po pevných discích. Velkoodběratelé přistoupí na dlouhodobé smlouvy, aby si zajistili dostatek disků.

Nedostatek pevných disků bude pokračovat i letos


Společnost Seagate včera oznámila, že dodávky pevných disků budou v důsledku loňských ničivých povodní v Thajsku omezeny i letos. Seagate podle odhadů vyrobí o 150 milionů disků méně. Tento odhad odpovídá i předpovědím společnosti Garner, podle jejíž analýzy se dopad povodní bude projevovat ještě v první polovině tohoto roku. To může dočasně omezit výrobu osobních počítačů. Druhý velký výrobce, společnost Western Digital, jehož výrobní kapacity také ovlivnily povodně, v lednu oznámila, že dosáhne plné výrobní kapacity až ve 3. čtvrtletí tohoto roku.

Celková produkce disků ve třetím čtvrtletí loňského roku se podle odhadů pohybovala mezi 105 a 110 miliony disků. Spolu se skladovými zásobami se na trh dostalo 119 milionů nových disků, zatímco poptávka byla odhadována na 175 milionů. To vedlo ke zvyšování cen disků, které se projevilo i u koncových zákazníků.

I když výrobní prostory Seagate nebyly povodněmi přímo poškozeny, přírodní katastrofa zasáhla celou řadu subdodavatelů. Řada z nich nemá dostatek kapitálu na investice do nových výrobních kapacit, které vyžadují bezprašné prostředí. Mnoho z nich totiž bylo povodněmi zničeno. Výrobci disků se snaží svým dodavatelům pomáhat, a to i spoluúčastí při financování hmotného investičního majetku. Téměř desítka z těchto dodavatelů sídlila v průmyslové zóně 50 kilometrů od Bangkoku, kterou povodně značně zdevastovaly. Dodávka dílů tak byla na několik týdnů zcela zastavena.

Seagate zaregistroval změnu v chování odběratelů. Ti totiž nyní dávají přednost dlouhodobým kontraktům i na několik let, které jim zaručí požadovaný objem dodávek disků i v době, kdy je jich nedostatek, informoval generální ředitel společnosti Steve Luczo. V tomto kalendářním roce by mohly tyto smlouvy pokrývat zhruba 60 procent celkové výrobní kapacity Seagate.

Seagate plánuje nabídnout tento týden 200 tisíc disků v aukci, aby dal příležitost i odběratelům, kteří jich mají nedostatek. V těchto aukcích hodlá podle slov Lucza pokračovat i v dalších měsících. Takový způsob prodeje může vést k dalšímu zvyšování cen pro koncové odběratele.

Úvodní foto: © Mikko Pitkänen - Fotolia.com


Komentáře