Nehalem EX od Intelu s technologií pro opravu chyb

Osmi-jádrový procesor Nehalem EX, jenž své uplatnění nalezne především u serverů, bude disponovat technologií odvozenou od high-endových čipů Itanium. Ta má za úkol snížit pravděpodobnost poškození dat a zajistit spolehlivý výkon serveru.


Nehalem EX od Intelu disponuje technologií pro opravu chyb
 

„Součástí procesoru Nehalem EX bude nástroj určený pro opravu chyb, často nazývaný jako MCA Recovery. Ten bude sloužit k detekci a opravě chyb, které by jinak mohly vést až ke zhroucení systému,“ říká Boyd Davis, generální ředitel marketingu serverových platforem společnosti Intel. Čip podle něj bude schopen detekovat chyby systému, pocházející ze samotného procesoru či systémové paměti, a následně je díky spolupráci se systémem opraví. To by mělo přispět k větší odolnosti systému vůči chybám.

Oprava chyb je funkce, kterou Intel již dříve zahrnul do svých high-endových čipů Itanium, designovaných pro servery vyžadující velmi vysokou úroveň dostupnosti. Itanium používá odlišnou instrukční sadu, než je tomu u serverových čipů x86, díky čemuž je schopen lépe konkurovat dalším čipům založeným na architektuře RISC, jako jsou Sun Sparc či Power od IBM.

Přestože se Intel snaží své čipy Nehalem EX protlačit do high-endového prostředí, Davis se obává, že tyto procesory by mohly snížit objemy prodejů dražších čipů Itanium. „Prodeje čipů Itanium jsou většinou řízeny volbou softwaru a operačního systému,“ říká Davis. Tak například uživatelé unixových systémů s nejvvyšší pravděpodobností dají přednost právě Itaniu, než aby sáhli třeba po čipu Xeon. Kromě toho je oprava chyb v čipu Itanium mnohem vyspělejší, než tomu bude u Nehalem EX, a Itanium navíc dokáže vyřešit větší počet chyb,“ potvrzuje přednosti čipu Davis.

Přesto se čipy Itanium zatím nesetkaly s takovým úspěchem, jak Intel původně očekával. Výjimkou je jen několik prodejců, mezi nimi i Hewlett Packard, kteří prodávají servery založené na platformě Itanium. V minulém týdnu Intel odsunul uvolnění další verze čipu Itanium, kódově nazývané Tukwila, na začátek příštího roku.

„Zahrnutí nástroje pro opravu chyb do Nehalem EX znamená výrazný posun ve strategii Intelu,“ myslí si Nathan Brookwood, hlavní analytik v Insight 64. „Zatímco pro low-endovou oblast trhu se Intel snažil zachovat svůj čip Xeon, na opačném konci dával naopak přednost čipu Itanium. Nyní chce do high-endové oblasti protlačit i Xeon,“ říká Brookwood.

Foto: Pixmac

 Komentáře