Nová generace notebooků je tu

Novou generaci procesorové technologie uvedla oficiálně na český trh společnost Intel. Notebooky postavené na této platformě poskytující lepší zabezpečení a vzdálenou správu, rychlejší bezdrátovou komunikaci i delší výdrž na baterie nabízí nyní na českém trhu více než 10 výrobců. Platformy Centrino Duo a Centrino Pro se skládají z několika komponent. Na následujících řádcích vám přinášíme jejich stručný popis spolu s informacemi o výhodách tak, jak je prezentují představitelé výrobce.Novou generaci procesorové technologie uvedla oficiálně na český trh společnost Intel. Notebooky postavené na této platformě poskytující lepší zabezpečení a vzdálenou správu, rychlejší bezdrátovou komunikaci i delší výdrž na baterie nabízí nyní na českém trhu více než 10 výrobců. Platformy Centrino Duo a Centrino Pro se skládají z několika komponent. Na následujících řádcích vám přinášíme jejich stručný popis spolu s informacemi o výhodách tak, jak je prezentují představitelé výrobce.

Procesor Intel Core 2 Duo

Intel Core 2 Duo je energeticky úsporný procesor společnosti Intel, který disponuje poskytuje slušný výkon při současném běhu několika náročných aplikací i při běhu aplikací optimalizovaných pro využití na dvoujádrových procesorech.

Klíčové vlastnosti nových procesorů Intel Core 2 Duo zahrnují:
 • Systémovou sběrnici s optimalizovanou spotřebou a frekvencí 800 MHz – Zvýšená rychlost sběrnice FSB oproti předcházející generaci s frekvencí 667 MHz.
 • Dynamické přepínání frekvence sběrnice FSB – Dynamické úpravy rychlosti systémové sběrnice a snižování napětí jádra procesoru umožňují, aby procesor běžel na velmi nízké frekvenci, kdy odebírá jen malé množství energie.
 • Delší výdrž v režimu spánku Intel Enhanced Deeper Sleep – Zlepšená spolupráce mezi procesorem a čipsetem vede k přesměrování snoop cyklů tak, že procesor může zůstat déle v úsporném stavu C4, díky čemuž v nečinném stavu spotřebuje výrazně nižší množství energie.
 • Dynamickou akceleraci výkonu Intel Dynamic Acceleration – Zlepšená výkonnost jednovláknových aplikací.

Řada čipsetů Mobile Intel 965 Express

Čipsety pro přenosné počítače z rodiny Mobile Intel 965 Express jsou další generací architektury společnosti Intel pro notebooky využívající technologie Intel Centrino Duo. Čipsety Mobile Intel 965GM ve srovnání s předcházející generací mobilních čipsetů Intel nabízejí nové možnosti a vyšší výkonnost přenosných počítačů s vestavěnou grafickou kartou (GM965/GL960) i samostatnou grafickou kartou (PM965).Významné nové vlastnosti zahrnují:
 • Sadu ovladačů umožňujících plné využití vlastností operačního systému Microsoft Windows Vista* Premium s technologií Microsoft Windows Aero.
 • Technologie Intel Clear Video Technology s několika podstatnými vlastnostmi – ProcAmp API, vysoce kvalitní zvětšování obrazu, detekce a oprava režimu přehrávaného filmu, hardwarová akcelerace MPEG2 a WMV9 a pokročilá technologie pro de-interlacing – společně přinášejícími vynikající zážitek ze sledování obrazu ve vysokém rozlišení. Technologie Clear Video Technology umožňuje uživatelům sledovat plynulejší přehrávání videa bez trhání, nabízí ostřejší obraz, nastavitelné vlastnosti barev a méně duchů v rychlých scénách.
 • Snadné připojení přenosného počítače k televizi HDTV pomocí průvodce Intel TV Wizard.
 • Grafickou kartu Intel Graphics Media Accelerator X3100 s vyšší frekvencí grafického jádra 500 MHz při napětí jádra 1,05 V (na čipsetu GM965, ve srovnání s předchozí generací čipsetů s frekvencí grafického jádra 250 MHz) a až 384 MB grafické paměti.
 • Vlastnosti správy spotřeby energie zahrnují technologii úspory energie Intel DPST (Display Power Savings Technology) 3.0, technologii změny zobrazovací frekvence Intel Display Refresh Rate Switching a podporu pro displeje s dynamickou optimalizací výkonu D2PO (Dynamic Display Power Optimization), díky čemuž umožňují prodloužit životnost baterie.

Intel Next-Gen Wireless-N

Technologie Intel Next-Gen Wireless-N je posledním volitelným řešením společnosti Intel pro bezdrátové sítě, které je dostupné pro platformu Intel Centrino Duo. Podporuje bezdrátovou komunikaci dle návrhu normy 802.11n i podle norem IEEE 802.11a/b/g.

Přehled klíčových vlastností:
 • Čtyři režimy provozu – Intel Wireless Wi-Fi Link 4965AGN umožňuje provoz ve čtyřech různých režimech (podporuje normy 802.11a/b/g/Draft-N) jak v pásmu 2,4 GHz, tak v pásmu 5 GHz.
 • Rychlost přenosu dat rychlostí až 300 Mbps – Až pětkrát rychlejší přenos dat, což je výrazné zlepšení oproti verzím dle norem 802.11a/g, které poskytovaly přenosové rychlosti do 54 Mbps, pomáhá překonávat potíže s kapacitou sítí, umožňuje vyšší objemy současného síťového provozu pro potřeby vytváření síťových záloh, posílání videa ve vysokém rozlišení v domě i kolem něj, hraní her pro více hráčů, telefonování po síti VoIP a mnoho dalšího.
 • MIMO, podpora pro tři antény – Až dvojnásobný dosah umožňuje lepší příjem bezdrátového signálu a větší šířku pásma na delší vzdálenosti, snižuje výskyt „mrtvých zón“, počet ztracených datových paketů i nutnost obnovy spojení, dále výrazně zlepšuje kvalitu spojení v domě a zlepšuje pokrytí v podnikovém prostředí.
 • Friendly Neighbour Assurance – Podpora stávajícího předpisu dle normy 802.11n pro 40 MHz kanály pouze v pásmu 5 GHz, což minimalizuje nežádoucí rušení starších zařízení či jiných bezdrátových sítí v blízkém okolí.
 • Software Intel PROSet v11.1 WLAN Software – Aplikace bohatá na funkce poskytuje prostřednictvím přehledného uživatelského rozhraní trvalou podporu pro starší funkce i funkce nové generace Draft-N pod operačními systémy Microsoft Windows 2000, Microsoft Windows XP* a Microsoft Vista.
 • Nástroje pro správu Intel PROSet/Wireless Software v11 IT Administrator Tool – Tato volitelně instalovaná sada nástrojů umožňuje správcům sítě vytvářet a distribuovat profily pro připojení do bezdrátové sítě, z jednoho místa nastavovat ovladače a aplikace, rozesílat aktualizace ovladačů a aplikací a rozesílat nastavení uložená v samorozbalovacích archivech. Tyto nástroje zjednodušují vzdálené zavádění i aktualizace nastavení a profilů bezdrátového připojení do sítě na přenosných počítačích.
 • Lepší zabezpečení prostřednictvím technologie 802.11i – Poskytuje vyšší míru zabezpečení bezdrátové komunikace prostřednictvím šifrovacího algoritmu WPA2 AES. AES je nejbezpečnějším šifrovacím algoritmem dnes dostupným pro přenosné počítače a přispívá k zajištění bezpečnosti podnikových bezdrátových sítí.
 • Technologie aktivní správy Intel Active Management Technology over Wireless – Tato technologie umožňuje správcům informačních technologií vzdáleně zjišťovat a řešit závady a nastavovat ochranu notebooků přes bezdrátové připojení. Vlastnosti této technologie zahrnují lepší správu zdrojů, vzdálenou diagnostiku systémů, síťovou ochranu a zabezpečení nezávisle na funkčním stavu operačního systému, což vede k snížení nákladů na řešení problémů na místě.
 • Connect with Centrino – Společnost Intel poskytuje certifikaci pro přístupové body předních výrobců, založenou na rozsáhlých zkouškách kompatibility, která uživatelům poskytuje jistotu kvality připojení. Značku certifikačního programu pak lze nalézt na bezdrátových přístupových bodech odpovídajících návrhu normy Draft-N. Její přítomnost zaručuje kompatibilitu s notebooky využívajícími technologii Intel Centrino Duo.
 • Business Class Wireless Suite – High Density Networking – Spolupráce mezi společnostmi Intel a Cisco vedla ke vzniku integrovaných řešení pro bezdrátové sítě. Verze jedna zahrnuje technologii pro kvalitní přenos hlasu Enhanced VoIP a technologii optimálního výběru přístupového bodu. Verze dvě obsahuje technologii pro vysokou hustotu síťového provozu, která omezuje vzájemné rušení mezi zařízeními pomocí dynamických změn nastavení mezi přístupovými body Cisco a bezdrátovými klienty Intel. Tím se díky vyšší prostupnosti na každého připojeného klienta účinně zvyšuje celková kapacita sítě a zároveň vzniká možnost použití hustší sítě přístupových bodů.
 • Cisco Compatible Extensions v4 – Společnost Intel je hlavním partnerem společnosti Cisco spolupracující na vývoji technologie Cisco Compatible Extensions. Významné vlastnosti čtvrté verze zahrnují Cisco Centralized Key Management, řízení volání Call Admission Control, Unscheduled Automatic Power Save Delivery (U-APSD) a hlasovou metriku. Výsledkem je dosažení neznatelného zpoždění v hovorech přes VoIP při předávání spojení mezi přístupovými body a zlepšení síťové diagnostiky.

Intel Turbo Memory:
 • Volitelná technologie dostupná na mnoha přenosných počítačích s technologií Intel Centrino Duo nebo Intel Centrino Pro, která zvyšuje výkon, zkracuje dobu spouštění systému a prodlužuje životnost baterie. Jde o stabilní paměťový modul, který zvyšuje výkonnost operačního systému a snižuje spotřebu energie.
 • Až dvakrát vyšší rychlost při spouštění aplikací náročných na paměť.
 • Zrychluje spouštění systému na přenosných počítačích, a to až o 20 procent.

Nová technologie byla dříve uváděna pod kódovým označením Santa Rosa. Zatímco Intel Centrino Duo je určeno převážně domácím uživatelům, Intel Centrino Pro svými funkcemi a možnostmi míří na firemní segment. Notebooky postavené na této technologii jsou nyní na českém trhu nabízeny pod jedenácti značkami: Acer, Asus, Barbone, Dell, HAL3000, HP, Fujitsu Siemens, Kvazar-Micro, Lenovo, Lynx a Toshiba.

Foto: Intel


Komentáře