Nové karty od AMD promění obyčejný počítač v grafický superstroj

AMD představuje grafické karty řady FirePro určené pro hardwarovou virtualizaci. Vhodné i pro málo výkonné počítače.

Nové karty od AMD promění obyčejný počítač v grafický superstroj


AMD přichází s řešením pro ty, kteří potřebují pracovat s vysokým rozlišením a pokročilou grafikou, nemají k tomu však dostatečně výkonný počítač. Řešení má jméno FirePro S7150, respektive S7150 x2. Jde o první grafické karty od AMD podporující hardwarovou virtualizaci a práci či hraní her v cloudu. Podle AMD však zvládnou cokoliv, co běžné grafické karty.

Virtuální desktopy jsou v současnosti rozšířené hlavně mezi firmami, které se snaží šetřit na PC vybavení a svůj byznys tak přesouvají do virtuálního prostoru. Například mezi architektonickými kancelářemi, které takto na dálku pracují s CAD/CAM, anebo firmami ze zdravotnictví pracujícími se složitými medicínskými modely.

Virtuální GPU technologie od AMD může být pro mnohé uživatele vysvobozením, jelikož k rozběhnutí virtuálního desktopu postačuje základní procesor, navíc, většina firem nedisponuje hardwarem, který by byl schopen utáhnout náročné grafické operace.

Díky FirePro S7150 budou moct uživatelé ale rozběhnout například i hry napsané v DirectX a OpenGL či aplikace k úpravě videa a grafiky napsané v OpenCL. Přední výrobci serverů zatím grafiky FirePro testují, veřejnosti by měly být k dispozici zhruba v polovině roku.

Pracovní zátěž se při virtualizaci rozloží mezi více serverů, aby se vyvážilo využití systému a spotřeba energie. Karty FirePro však nedokážou zátěž rozložit mezi sebou, v důsledku tak v praxi bude nejspíš docházet k tomu, že některé budou přetížené a jiné naopak zcela nevyužité.

A i když jedna FirePro x2 vydá za 32 virtuálních GPU na 32 virtuálních přístrojích, vzhledem k výše řečenému, kvalita výkonu bude kolísat v závislosti na počtu připojených GPU. Podle vyjádření AMD však společnost pracuje na tom, aby v budoucnu jednotlivé karty dokázaly rozložit zátěž také mezi sebou a k tomuto kolísání nedocházelo.

A doplňme ještě technické specifikace: S7150 je vybaven 2048 procesorů, disponuje 8 GB paměti GDDR5 a spotřebovává 150 W. S7150 x2 obsahuje dvojnásobek procesorů i dvojnásobek paměti, energie spotřebovává 265 W.

Pro AMD tak jde o první alternativu ke konkurenční Nvidii a její virtualizační GPU založené na platformě GRID. Ještě letos chce přitom AMD představit novou řadu FirePro, založenou na architektuře Polaris. 

Úvodní foto: AMD


Komentáře