Nové nano-SIM karty zmenší velikost smartphonů

Ještě menší SIM karta, nazvaná nano-SIM, uvolní místo pro další paměť a větší baterii, nebo jen umožní vytvářet tenčí zařízení.


Nová SIM karta má rozměry 12 x 9 milimetrů, což znamená, že je o 30 procent menší než mikro-SIM karta a přibližně o 60 procent menší než klasická SIM karta používaná stále v drtivé většině mobilních telefonů. Tloušťka karty pak byla podle jejích autorů, německé společnosti Giesecke & Devrient, snížena asi o 15 %. Do prvních telefonů by se nová karta mohla dostat již někdy během příštího roku. Zpětné kompatibility bude dosaženo pomocí adaptérů.

Mobilní operátoři již od Giesecke & Devrient obdrželi první vzorky  nano-SIM pro účely testování a ještě do konce letošního roku má proběhnout standardizace karty v ETSI (European Telecommunications Standards Institute). Na vývoji nové karty se významnou měrou podílel Apple, který se v současné době spoléhá na mikro-SIM. Apple dokonce vznik nano-SIM sám inicioval, když letos v květnu podal návrh na vytvoření menší karty. „V dnešní době patří do smartphonů tolik různých věcí, že cokoliv, co ušetří trochu místa, je vítané,“ řekla tehdy Carolina Milanesi z Gartneru.

Nano-SIM však rozhodně není něčím, u čeho by chtěl Apple skončit. V minulém týdnu totiž učinil významný krok, když podal patentovou přihlášku na virtuální SIM. Zdá se tedy, že jednou bychom se mohli dočkat iPhonů zcela bez fyzické karty a uživatel by si mohl vybírat operátora v menu. Nejenže by tak došlo k výrazné úspoře místa, ale zároveň by se omezil vliv mobilních operátorů.

Filip BrůchaKomentáře