Nové netbooky s Moblinem od Intelu budou i zdarma

Konference Intel Developer Forum a LinuxCon přinesly zajímavé novinky z oblasti netbooků a nového operačního systému Moblin: zvolený obchodní model umožní nová malá PC distribuovat zdarma.


Minulý týden se internetem šířily zprávy, že na Intel Developer Forum (IDF) v San Franciscu bude oznámeno, že na trh míří nové netbooky s operačním systémem Moblin. Server ZDNet.com přinesl rozhovor s Imadem Sousou ze společnosti Intel, který řekl, že výrobci počítačů brzy oznámí uvedení nových netbooků s Moblinem na trh. "K oznámení dojde zhruba příští týden," řekl tehdy. To se opravdu později potvrdilo: netbook s Ubuntu Moblin Remix za 299 dolarů na IDF představily společnosti Dell a Canonical.

Předtím se vyrojily další informace z konference LinuxCon, kde nástup netbooků osazených operačním systémem Moblin oznámil Jim Zemlin. výkonný ředitel Linux Foundation. „Tento týden uvidíte nové zajímavé netbooky, kterou budou naprostou bombou. Skvělá na nich bude jejich cena," řekl.

Zemlin také nastínil jejich nový obchodní model. „Netbooky budou zdarma, budou součástí smluv o poskytování bezdrátového připojení k internetu. Takovému modelu je s to vyhovět jenom bezplatný software, jako je Linux. Ekonomická strategie Microsoftu do něj vůbec nezapadá.“

Zatímco v rozvíjejících se trzích netbooky platí za plnohodnotné alternativy větších PC, a jsou tedy často prvním počítačem, se kterým se uživatel setká, v zemích, jako je USA, jsou převážně distribuovány jako doplněk k datovým službám telekomunikačních operátorů. Ti malé notebooky prodávají za opravdu nízké ceny – způsob jejich distribuce s úspěchem kopíruje obchodní model prodeje mobilních telefonů.

Představitelé linuxového průmyslu stejně jako výrobci počítačů na obou konferencích zopakovali své obavy z nové cenové politiky Microsoftu v souvislosti s uvedením Windows 7. Problém spatřují v tom, že ceny licencí za Windows 7 na netboocích budou podstatně vyšší než ceny Windows XP Home.

„Aby Microsoft zvýšil svůj podíl na tomto rychle rostoucím segmentu trhu, udělal to, že Windows XP poskytl prakticky zdarma. Nicméně je jasné, že tuto strategii nemohou aplikovat na nové Windows 7,“ řekl Jim Zemlin. Přitom výrobci počítačů musejí ceny netbooků kvůli konkurenčnímu boji držet co nejvíce při zemi.  O obavách z cen Windows 7 mluvil i Dirk Hohndel ze společnosti Intel. „Když se bavím s výrobci počítačů, často slyším, že Microsoft nechce zopakovat extrémní snížení cen za licence, jako tomu bylo s Windows XP Home. To, co chtějí, je naopak zásadně zvýšit ceny netbooků s Windows 7.“ Hohndel dále řekl, že trh s netbooky se rozdělí podle cen: ty nejlevnější a středně drahé přístroje budou osazeny Moblinem a drahé kusy přijdou s Windows 7. Zopakoval také to, co před ním prohlásil Bob Sutor z IBM – a to že Linux již nesmí kopírovat či napodobovat Windows nebo Mac OS (viz článek IBM: Linux by se neměl snažit dohánět Windows), ale naopak musí lidem ukázat, v čem se operační systémy na něm založené liší od Windows aj. a v čem vynikají. Moblin je dle něj jedním z takových příkladů.

„Z Moblinu nechceme udělat systém, který se hodí na každé PC. Chceme se soustředit na něco jiného. Je to systém pro mladé lidi, kteří jsou pořád v pohybu, je to systém pro toho, kdo chce druhý počítač, který si s sebou vezme do kavárny a bude tweetovat,“ řekl.

Intel předvedl Moblin na fóru IDF na mobilním telefonu s dotykovým displejem (viz video na YouTube). Na IDF pak byly oznámeny důležité informace o podpoře proprietárních technologií v Moblinu: Microsoft pro něj přeportuje Silverlight – Moblin bude podporovat také Flash a obsahovat bude i kodeky pro multimediální obsah.

Čeká se, že nové netbooky s Moblinem časem představí také Acer nebo Asus, který vlastně celé to netbookové šílenství odstartoval. Renee James, viceprezident společnosti Intel, na IDF řekl, že partnerství s „mobilním Linuxem“ chce navázat i Samsung.Komentáře