Nové procesory AMD Opteron řady 4000 s důrazem na extrémně úsporný provoz

Na konferenci o cloud computingu a infrastruktuře internetu GigaOm Structure společnost AMD (oznámila dostupnost nové platformy AMD řady Opteron 4000.


Jedná se dle výrobce o první serverovou platformu od počátku vyvíjenou pro splnění specifických požadavků cloud a hyperscale datových center a zákazníků ze segmentu malých a středních firem, kteří potřebují flexibilní, spolehlivé a energeticky úsporné jedno- a dvoupaticové systémy.

Tato nová platforma je rovněž k dispozici pro high-endové vestavěné systémy, jako například telekomunikační servery, pro ukládání dat a digitální podepisování, prostřednictvím AMD Embedded Solutions. Systémy od Acer Group, Dell, HP, SGI, Supermicro, ZT Systems a celé řady dalších partnerů by měly být uváděny počínaje dneškem a během nadcházejících měsíců.

Platforma AMD řady Opteron 4000 nabízí dle údajů výrobce výkon procesorů se čtyřmi nebo šesti jádry při odběru méně než 6 W na jedno jádro, takže oproti předchozí generaci snižuje příkon až o 24 % a se stejným rozpočtem na odběr energie umožňuje použít až dvojnásobný počet serverů než platformy předchozí generace. V důsledku vysoké energetické účinnosti tak mají nabídnout procesory AMD řady Opteron 4000 nízké pořizovací ceny již od 99 USD a přitom se jedná o spolehlivé serverové procesory s úplnou funkční výbavou.

Procesory AMD řady Opteron 4000 jsou vhodné pro servery stavěné na zakázku proto, že umožňují dosáhnout menšího vyzařování tepla, příkonu a ventilátorů a ke zlepšení energetické účinnosti přispívá i možnost využití nízkonapěťových pamětí. V závislosti na způsobu, jakým bude systém využíván, je dále možné jej přizpůsobit tak, aby se eliminovaly nepotřebné funkce náročné na odběr energie, a ještě více tak napomoci snížení nákladů a zvýšení energetické účinnosti.

Provozní životnost této platformy jsou v daném oboru standardní 5+2 roky a nabízí vyvážení spotřeby, ceny a výkonu, jaké vyžadují high-endové vestavěné systémy komerční třídy určené pro specifické segmenty trhu, a dlouhou dobu životnosti produktů.

Platforma AMD Opteron 4000 má patici kompatibilní s platformou AMD Opteron řady 6000 s 8 a 12jádrovými procesory a plánuje se i podpora pro nové jádro „Bulldozer“, jež bude uvedeno v během roku 2011.Komentáře