Nový Atom N280 rozšíří možnosti netbooků

Společnost Intel potvrdila, že začala dodávat výrobcům počítačů svůj nový procesor Atom N280, který má za cíl přinést lepší výkon a také grafické možnosti netbookům.


Tento jednojádrový model se bude dodávat spolu s novým čipsetem GN40, který je optimalizovaný k tomu, aby nabídnul podporu HD videa i na nejlevnějších přenosných přístrojích. Tento čipset totiž obsahuje hardwarový dekodér videa ve vysokém rozlišení (720 bodů).

Intel původně procesory Atom označoval jako vhodné pro základní práci na internetu nebo s kancelářskými aplikacemi, ale s rostoucí popularitou netbooků a jejich stále širším využitím přibyla logicky i podpora HD vida, například pro lepší možnosti sledování streamového videa, informoval Bill Calder, mluvčí Intelu.

Nový Atom N280 je nástupcem velmi populárního modelu N270, který byl dodáván spolu s čipsetem 945GSE, jenž žádný hardwarový dekodér videa ve vysokém rozlišení neobsahoval. Například Nvidia v reakci na tento nedostatek uvedla na trh vlastní produkt, který měl za cíl zlepšit grafické možnosti netbooků a ten podporuje i Full HD video (v rozlišení 1080p).

Atom N280 běží na frekvenci 1,66 GHz, což je sice minimální zvýšení oproti modelu N270, který byl taktovaný na 1,6 GHz, ale zvýšila se frekvence sběrnice na 667 MHz a spotřeba zůstala podobná jako u předchozího modelu kolem 2,5 wattu.

Přesnou cenu Atomu N280 Intel zatím nespecifikoval. Zatím je známo, že tento nový procesor bude obsažen v netbooku Asus Eee PC 1000HE a je možné, že se bude objevovat stále častěji v nových modelech notebooků ve snaze výrobců získat díky lepším parametrům konkurenční výhodu. Model N270 však pravděpodobně zcela nenahradí.Komentáře