Nový laser přinese Blu-ray disky s vyšší kapacitou a rychlostí 12x

Společnost Sanyo Electric dokončila vývoj nové laserové diody, díky které bude možné dosáhnout vyšší kapacity a současně i rychlosti Blu-ray systémů.Společnost Sanyo Electric dokončila vývoj nové laserové diody, díky které bude možné dosáhnout vyšší kapacity a současně i rychlosti Blu-ray systémů.

Nový modrý laser (obrázek nově vyvinuté diody je pod článkem) je schopný emitovat 450 miliwattový paprsek, což je dvojnásobek oproti současným nejsilnějším laserům, které Sanyo vyrábí. Vyšší energie pak umožní podle informací od Sanya zapisovat a číst data z Blu-ray disků ve čtyřech vrstvách a rychlostí až 12x.

Vzhledem k tomu, že každá z vrstev Blu-ray disku má kapacitu 25 GB, bude tak možné zapsat na jedno médium až 100 GB dat, což znamená například 8 hodin videa v HD kvalitě a při rychlosti zápisu 12x bude takovýto disk vypálený zhruba za 10 minut.

I když vývoj laserů pokračuje poměrně rychle, uživatelé se dočkají nových mechanik a médií pravděpodobně až za rok až za dva, neboť limitujícím faktorem jsou standardizační procedury spojené s Blu-ray disky a jejich cykly. Do té doby bude mít pravděpodobně podobně výkonné lasery i více výrobců a rychlost 12x spolu se 100GB médii díky tomu získá širší podporu.
Nenechte si ujít:
Jaké jsou alternativy po odchodu HD DVD?

LG představil nové LCD monitory a Blu-ray vypalovačky

Sony nabízí notebooky Vaio s interní mechanikou Blu-ray

Pioneer vyvinul optický disk s kapacitou 400 GB

Blu-ray vs. HD DVD

Nahradí optické disky páskové systémy?

V nedávné době také firmy Pioneer informovala o tom, že vyvinula disky s kapacitou 400 GB, které vychází z technologie Blu-ray a používají až 16 vrstev pro zápis dat, ovšem s jejich uvedením do praxe to bude pravpodobně už složitější... Více informací lze najít v článku Pioneer vyvinul optický disk s kapacitou 400 GB.

Laser s výkonem 450 miliwattů od Sanya.


Komentáře