Nový mainframe od IBM má nejrychlejší procesor a paměť flash

Společnost IBM představila v úterý nový mainframe zEnterprise EC12, který je zaměřen na analýzu dat a hybridní cloudy.

Nový mainframe od IBM má nejrychlejší procesor a paměť flash


Systém zahrnuje nový šestijádrový procesor s rychlostí 5,5 GHz. Podle analytiků by to mohl být nejrychlejší komerční procesor na světě, ač oproti rok starému zEnterprise 196, který má rychlost 5,2 GHz, až takovým vylepšením není. Podle IBM má však tento systém o 25 % lepší výkon na jádro a při vytížení může výkon narůst až o 45 %.

Poslední procesor využívá technologii 32 nanometrů, jemnější výrobní proces umožňuje větší vyrovnávací paměť na čipu, v tomto případě o 33 % více v druhé úrovni. Systém zdvojnásobil úroveň cache 3 a 4 již v dřívější generaci, řekl Jeff Frey, vedoucí technický pracovník systému Z. Systém může podporovat až 120 jader.

Joe Clabby z agentury Clabby Analytics říká, že zvýšení cache je důležité především pro vylepšení výkonu. „Čím blíže můžeme umístit data k procesoru, tím rychleji může být operace provedena.“

zEC12 má systémovou paměť 3 TB, což je podobné jako u z196, ale navíc má paměť flash nazvanou Flash Express, která má maximální kapacitu 6,4 TB. Ta vylepšuje výkon systému. Paměť je snadno nestavitelná a chráněná 128-bitovým šifrováním, řekl Frey.

Zpočátku bude paměť flash využita interně k diagnostice a vylepšení výkonu během vytížení, řekl Frey. V budoucnosti bude přímo z paměti flash čerpat například DB2 nebo Java, což poskytne „obrovské vylepšení“ výkonu a rozsah DB2, fondů vyrovnávacích pamětí a Javy.

Jakmile bude DB2 a Java moci používat paměť flash přímo, „bude možné využívat rozsáhlé databáze v paměti s extrémně vysokým výkonem,“ řekl Frey. Kdy to bude, zatím není známo.

Nový mainframe podle informací  IBM vylepší vícevláknové vytížení v Javě o 45 %, výpočetně náročné aplikace o 35 %, stejně jako aplikace založené na C a C++. Transakce společně s analytickými aplikacemi a SAP tento mainframe vylepší o 30 %.

David Wade, generální ředitel společnosti Primerica, která se zabývá finančními službami, říká, že ve firmě plánuje vylepšení ze stávajícího zEnterprise 196 do osmnácti měsíců.

Wade je zastáncem průběžných upgradů. Myslí si, že někteří manažeři IT přidají jen nové procesory, aby vylepšili výkon, ale tím přijdou o nejvýraznější vylepšení.

V každé generační revizi mainframu, „se vždy nalézá zajímavý mix významných vylepšení výkonu společně s novými vlastnostmi, které podporují vzrůstající zátěž,“ řekl Chlarles King, analytik agentury Pund-IT. Podle Kinga je pro IBM důležité přizpůsobit tyto systémy nové zátěži „aby nezůstali jen spolehlivou platformou pro správu kreditních karet a řízení bankovních operací.“

Úvodní foto: © Fernando Madeira - Fotolia.com


Komentáře