nVidia chystá na příští rok novou generaci čipů Tegra a platformy Ion

Společnost nVidia poodhalila některé ze svých plánů na příští rok. Mezi nimi je uvedení nové generace čipů Tegra a vylepšené netbookové platformy Ion.


Nová generace Tegry, postavená opět na ARMovém jádru, by měla být určena pro MIDy,  smartphony a netbooky, přičemž k dispozici bude již od začátku příštího roku. Podle Michaela Hary, vice prezidenta nVidie, již výroba nových čipů začala a je jen otázkou, kdy budou oficiálně uvedeny na trh, přičemž již v nejbližší době budou moci zájemci vidět první prototypy velmi malých přístrojů od partnerů nVidie, využívající tyto čipy. Tegra patří do generaci tzv. systémů na čipu, neboť kromě procesorového jádra integruje i grafické jádro odvozené z řady GeForce a další komponenty čipsetu. Zatím se ovšem Tegra až tak velkého využití nedočkala a používá se jen v omezeném počtu zařízení, jako je např. přehrávač Zune HD od Microsoftu či smartphone M1 od Samsungu.

Nová generace Tegry se bude údajně vyznačovat dvojnásobným počtem procesorových jader a menší spotřebou energie, díky čemuž by přístroje měly vydržet delší dobu při práci na baterie. Cílem nVidie je také zvyšovat výkon těchto čipů a to každý rok na čtyřnásobek oproti předchozí generaci. Bližší detaily však zástupce nVidie o chystaných produktech odmítl sdělit s tím, že budou k dispozici až při oficiálním představením.

Druhou chystanou novinkou je nová generace platformy Ion, určená pro spolupráci s procesory Atom od Intelu, která by se měla objevit během první poloviny příštího roku a nabídne např. podporu akcelerovaného full HD videa na netboocích. Kromě toho, že opět bude využívat grafické jádro GeForce, pravděpodobně o generaci novější, než tomu bylo u dosavadních Ionů, žádné bližší detaily nVidia také neprozradila.Komentáře