nVidia chystá výkonné čtyřjádrové mobilní procesory

Nově předváděné procesory pro tablety a smartphony od nVidie mají přijít na trh již letos v srpnu a slibují nárůst grafického i výpočetního výkonu.


Ještě před půl rokem patřily mezi žhavé novinky dvoujádrové mobilní procesory s jádrem ARM, ale výrobci jako nVidia či Qualcomm nezahálejí a již pokračují ke čtyřem jádrům. Na Mobile World Congressu tak nVidia nejen ohlásila, ale již i na živo předvedla svůj první čtyřjádrový mobilní čip určený pro tablety. Intelu, který se v tabletech s smartphonech chce také prosadit a spoléhá přitom zejména na svoji platformu MeeGo, tak přibude výrazná konkurence, neboť i když se snaží svoje Atomy nabídnout v různých verzích i pro mobilní zařízení a na MWC ohlásil chystaný čip MedField (více viz článek Intel chystá nový procesor pro levné smartphony), čtyřjádrové modely zatím neohlásil.

Nově vyvíjený čtyřjádrový procesor nVidia má kódové označení Kal-El (což je původní jméno Supermana) a měl by se objevit v prvních tabletech již letos v srpnu a ve smartphonech pak před vánoci. Den předtím ohlásil svůj čtyřjádrový mobilní čip Snapdragon s frekvencí 2,5 GHz i konkurenční Qualcomm, ale jeho prototyp zatím nepředvedl a chce jej uvést na trh aý na začátku roku 2012.

nVidia chce ohromit zejména výkonem a při demonstracích na MWC dosáhl Kal-El v CoreMarku 11 352 bodů, což je téměř dvojnásobek oproti procesorům nVidia Tegra 2. Ty skončily se skóre 5 840 bodů. Procesory dále obsahují i dvanáct grafických jader odvozených z architektury GeForce, které mají nabídnout slušný grafický výkon.

Michal Rayfiels z nVidie potvrdil, že jeho společnost již dodává vzorky nových mobilních čipů a podle roadmapy naplánované do roku 2014 chce každý rok přinést generaci výkonnějších procesorů. Ty mají kódové označení Wayne, Logan a Stark, přičemž Stark by měl být 75krát rychlejší, než dnešní Tegra 2. Tento výkonnostní posun by měl mobilní zařízení učinit z hlediska výkonu plnohodnotnými soupeři běžných PC a tyto přístroje by tak měly být vhodné i pro náročné byznys aplikace a úlohy, provozované přímo na jejich hardwaru.Komentáře