nVidia představila novou generaci karet GeForce s architekturou Fermi

nVidia uvádí nové high-endové grafické karty GeForce GTX 480 a GTX 470. Ty ovšem podle prvních komentářů dosáhly nových maxim ve více směrech, neboť trpí produkcí nadměrného množství tepla.


Architektura Fermi, na níž jsou nové čipy postavené, byla designovaná tak, aby ji bylo možné co nejlépe využít i pro paralelizované výpočetní úkoly, ne jen například na hry a mohla tak najít uplatnění např. v superpočítačích při zpracování velkých objemů dat. nVidia ji od začátku označovala za revoluční zlom a za nastavení nové laťky v oblasti výkonu, naopak zástupci AMD tuto architekturu hanlivě nazývali „papírovým drakem“. I když se zdá, že nVidii se slib o nové laťce podařilo splnit, nově uvedené karty GeForce ukazují, že vysoký výkon si vyžaduje svoji daň…

Model GTX 480 disponuje 480 grafickými jádry, zatímco slabší verze GTX 470 jen 448 jádry. Karty mají konkurovat Radeonům HD řady 5870, přičemž první bechmarky ukazují mírný náskok nVidie, zvláště při instalování více grafických karet do jednoho systému, tvrdí Kelt Reeves, prezident výrobce PC Falcon Northwest. Při použití jediné karty jsou naměřené výsledky víceméně srovnatelné. Výkon nových karet GeForce řady 400 je ovšem vyvážen poměrně vysokým teplem, které karty generují a je potřeba je proto velmi účinně chladit, což zvyšuje hluk generovaný při provozu počítače, dodává Reeves. Společnost nVidia podle něj dosáhla maximální úrovně generovaného tepla, k čemuž směřovala již několik let a společnost Falcon Northwest byla nucena redesignovat proudění vzduchu ve svých počítačích, aby se nové karty GeForce a další systémové komponenty lépe chladily.

Jon Peddie, prezident společnosti Jon Peddie Research, která se zabývá výzkumy trhu, říká, že i když GeForce GTX 480 je za provozu velmi horká, není to s hlukem zas tak hrozné a podobně jako nové CPU mají i GPU senzory, které je v případě přehřátí vypnou. Nová grafická karta je také poměrně rozměrná, jak potvrdil mluvčí nVidie Bryan Del Rizzo, větší než dřívější high-end GTX 285 a také energeticky náročnější a u modelu GTX 480 se hovoří o TDP až 295 wattů. Del Rizzo říká, že první benchmarky mohou být ještě poměrně rozdílné a nevypovídající a to díky použití různých verzí ovladačů, co se týká přehřívání, tak Dell Rizzo dodává, že v případě vysoké teploty si GPU umí sám snížit svoji taktovací frekvenci. To ovšem může mít nepříjemný vliv na výkon.

Reeves navzdory poznámkám analytiků o výrazném zahřívání, tvrdí, že GeForce GTX 480 přináší nejvyšší výkon pro běžná PC, jaký je v současnosti na trhu k dispozici a disponuje i nativní podporou rozhraní DirectX 11, včetně API pro zlepšení práce s multimédii ve Windows 7 a dále např. technologiemi PhysX a 3D Surround Vision. nVidia také podporuje nástroje pro paralelní programování, které mají s pomocí využití jader GPU zlepšit běh aplikací a architektura Fermi je plně kompatibilní s vývojovým prostředím CUDA, které má vývojářům pomáhat tvořit paralelizované kódy.

V září loňského roku společnost nVidia předváděla prototyp čipu postaveném na architektuře Fermi s 512 jádry, nicméně ve finálních produktech se rozhodla pro využití menšího počtu jader, aby tak mohla podle svého dalšího mluvčího, Hectora Marineze, při uvedení karty docílit její co nejvyšší dostupnosti.

Nové grafické karty GeForce GTX 480 a GTX 470 mají přijít na trh v dubnu a jejich cena je stanovena na 499, respektive 349 dolarů. Modely střední a nižší třídy pak budou uvedeny později.Komentáře