nVidia: Přichází oživení, zájem o grafické čipy poroste

Společnost nVidia ve svém druhém fiskálním čtvrtletí byla nucena použít 119,1 milionů dolarů na pokrytí nákladů spojených s chybnými grafickými čipy. Přesto věří v nárůsty zisků.


Jde již o druhý finanční balíček, který společnost nVidia použila na opravu vadných čipů. Ve stejném období loňského roku nVidia vymezila částku 196 miliónů dolarů na pokrytí všech oprav. Více o problémech s vadnými grafickými čipy se dozvíte v článku nVidia utratila 43,6 miliónu dolarů za opravy vadných grafických čipů.

„Nicméně náklady jsou rozptýleny a nijak neovlivňují schopnost nVidia spouštět nové produkty“ řekl Jen-Hsun Huang, prezident a generální ředitel nVidie, během konferenčního hovoru.

Poplatky byly zveřejněny během čtvrtečního představení hospodářského výsledku společnosti za druhé čtvrtletí. Díky poplatkům nVidia zaznamenala čistou ztrátu ve výši 105,3 miliónů dolarů, resp. 0,19 dolaru na akcii. Čistá ztráta za loňské období přitom byla 120.9 miliónů. Pokud však do celkového výsledku poplatky nezapočítáme, vychází čistý zisk 0,07 dolaru na jednu akcii. 

Čtvrtletní příjmy společnosti nVidia skončily na částce 776,5 milionů dolarů, což je pokles z 892,6 milionu dolarů v minulém roce.

„Byznys společnosti je na vzestupu. Poptávky po produktech se zlepšují a naše strategické investice vedou ke vzniku nového růstu“ říká Huang. Společnost investovala do nových produktů jako je například Tesla, grafický procesor pro vysoce-výkonné počítače, či nízkoenergetické čipy Tegra pro mobilní zařízení. "Tyto výrobky by měli brzy začít přispívat do našich příjmů“ myslí si Huang. Oba tyto výrobky jsou podle Huang velkým příslibem. Čip Tegra například nalezne své uplatnění u přenosného přehrávače Zune HD od Microsoftu a o použití čipu pro své netbooky uvažuje prý i Samsung.

„nVidia také může profitovat z příchodu očekávaného operačního systému Windows 7, který by mohl zvýšit poptávku po GPU“ říká Huang. Spotřebitelé prahnou po lepších vizuálních zážitcích a OS může zvýšit grafický výkon díky rozdělení úkolů do více vláken. nVidia vyrábí vícejádrové grafické karty, které jsou navrženy právě na tuto práci s OS. Uvolnění systému Windows 7 je naplánováno na 22. října. „Je to největší příležitost v podnikání s GPU, jakou jsem za posledních deset let viděl“ věří v úspěch systému Huang.Komentáře