Nvidia vs AMD: Souboj ohledně GPU pokračuje

Zatímco nejnovější grafické procesory Vega od AMD se zpočátku zaměří na high-endové desktopy, Tesla P4 a P40 od Nvidie míří na deep learning.

Nvidia vs AMD: Souboj ohledně GPU pokračuje


AMD vydá novou řadu GPU v první polovině roku 2017 a zaměří je specificky na počítačové nadšence, toužící po těch nejrychlejších sestavách; tak o grafickém procesoru Vega mluví Mark Papermaster, technický ředitel firmy.

Oproti předchozím grafickým procesorům Polaris má Vega zajistit výrazné zvýšení výkonu a zároveň zlepšit úspornost. Uplatnění jistě nalezne v počítačích zaměřených na virtuální realitu, počítačové hry a jiné, na grafický výpočetní výkon náročné aplikace.

Vega GPU by si mohly dobře rozumět s chystanými Zen procesory, také plánovanými na příští rok. Především u herních počítačů by tak AMD mohlo obnovit svou zašlou slávu.

Kromě relativně běžného využití se nové GPU může objevit u chystaného „megačipu“ pro servery a vysokorychlostní počítače; ty zkombinují Zen CPU s rychlým GPU – a podle náznaku výkonné ředitelky firmy Lisy Suové by tím GPU mohl být právě Vega.

Vega má HBM2, vysokovýkonnostní paměť nové generace. Jde o vrstvenou paměť, schopnou propustit až 256 Gb/s. Přímý konkurenct AMD, Nvidia, přichází hned se dvěmi grafickými procesory, Teslou P4 a P40. Obě jsou založeny na architektuře Pascal a vyrobeny specificky pro počítače a servery, určené k asistenci s řízením samořiditelných aut.

Série Tesla se dříve soustředila na superpočítače, teď se však orientuje na využití u deep learning systémů. Jde o promyšlený tah: S tím, jak se využívá stále vyšší a vyšší množství dat, se zároveň zvedá důležitost deep learningu.

Nové Tesly však mají potenciál fungovat i jako standardní GPU. P40 se může chlubit 3 840 CUDA jádry, nabízí 12 teraflopů výkonu, má 24 Gb GDDR 5 pamětí a vyžaduje 250 wattů. Slabší P4 obsahuje 2 560 jader, umožňuje 5,5 teraflopů výkonu, má 8 Gb GDDR 5 pamětí a spotřebovává 75 wattů.

Tesla P40 přijde na trh již v říjnu, P4 pak v listopadu. Už teď je jasné, že tyto GPU se objeví v serverech od firem Dell, HPE, Lenovo, Quanta, Wistron, Invetec a Inspur. Jejich cenu si určí prodejci.

AMD a Nvidia se již roky potýkají se vzájemným konkurenčním bojem na poli grafických karet; nejinak bude situace vypadat i nyní. Některé z karet Nvidie, založené na současné architektuře Pascal typu GeForce GTX 1080, budou s GPU Vega přímo soupeřit.

Jak vypadá současná situace na trhu? Podle dat firmy Mercury Research byl ve druhém kvartálu 2016 podíl AMD 34,2 %, významný nárůst oproti 26,9 % ze stejného období v minulém roce. Nvidii podíl klesl ze 73,1 % na 65,8 %.

Ztráta podílu Nvidie vyplývá ze snížení zájmu o prodej GPU ve velkém množstí skrze největší výrobce počítačů, říká Dean McCarron, hlavní analytik v Mercury Research. A tuto mezeru vyplňuje právě AMD.

Obchodní strategie obou firem se mění: zatímco AMD získává tržní podíl, Nvidie vydělává více, především díky specializace na high-end. Výrobci extrémně výkonných a drahých herních zařízení, i u nás známý Alienware nebo Falcon Northwest, obecně preferují Nvidii.

Zda situaci změní Vega, zatím nelze posoudit. Bude zajímavé sledovat, jak se do budoucna trh vyvine. S poklesy prodejů počítačů, velkými pokroky v technologiích a nástupu virtuální reality nelze předvídat s jistotou téměř nic.

Úvodní foto: AMD


Komentáře