Oboustranné USB 3.1 bude v zařízeních ještě letos

Podle organizace USB Implementers Forum bude finální specifikace USB 3.1 zveřejněna letos v červenci.

Oboustranné USB 3.1 bude v zařízeních ještě letos


USB 3.1 přinese kromě tradičního zvýšení přenosové rychlosti také nový typ konektoru Typ C, díky kterému se uživatelé již nebudou muset starat o to, zda konektor do zařízení zapojují správnou stranou.

Maximální rychlost přenosu dat s novou specifikací vzroste na 10 Gb/s. Vzhledem k tomu, že současný standard USB 3.0 používaný většinou zařízení nabízí přenosovou rychlost jen 5 Gb/s, půjde o výrazné zlepšení. Díky větší rychlosti se standardu USB otevře cesta k monitorům, televizorům s vysokým rozlišením a jiné náročné elektronice.

Jak ve svém oficiálním prohlášení uvedla organizace USB Implementers Forum (USB-IF), konektor je dostatečně robustní na použití v noteboocích a tabletech a dostatečně úzký pro mobilní telefony. Typ C by tak mohl nahradit i současné porty micro-USB 2.0, které používá většina v poslední době vyrobených smartphonů a tabletů.

Typ C je navíc stejně úzký jako konektor micro-USB 2.0, což by mohlo přispět k výrobě tenčích zařízení – současné porty USB 3.0 v noteboocích jsou totiž větší. Stejně tak USB 3.1 může nahradit konektory micro-USB 3.0, které jsou opět větších rozměrů a navíc je používá jen omezené množství zařízení, jako třeba Samsung Galaxy Note 3.

Specifikace USB 3.1 má být hotova v červenci a do prvních produktů by se mohla dostat ještě v tomto roce.

Nové kabely si se stávajícími USB porty nebudou rozumět. USB-IF proto vyvíjí zvláštní kabely pro současná zařízení, která se díky tomu budou moci připojit i k portům USB 3.1.

USB 3.1 však stále bude o něco pomalejší než technologie Thunderbolt 2.0, která nabízí maximální přenosovou rychlost 20 Gb/s. USB se však zase může pochlubit nižšími náklady a širší uživatelskou základnou. Intelu s Applem se zatím podařilo dostat svůj Thunderbolt pouze do prémiových zařízení.

 

Úvodní foto: © Poles - Fotolia.com


Komentáře