OLPC ruší vydání tabletu XO-3

Organizace One Laptop Per Child zrušila vydání svého tabletu XO-3, podle šéfa Nicholase Negroponta však technologie z tohoto projektu mohou být použity v budoucnu u jiných produktů.

OLPC ruší vydání tabletu XO-3


OLPC se svými aktivitami začala v roce 2005. Původně mělo jít o projekt, v rámci kterého by se k dětem z rozvojových zemí dostaly levné přenosné počítače. První laptop s názvem XO-1 sklidil pozitivní recenze odborné veřejnosti především za svůj design. Následně OLPC v roce 2009 oznámila svůj plán na vydání tabletu XO-3 a prototyp tohoto zařízení ukázala na letošním veletrhu CES. Původně měl tablet stát 75 dolarů, to však vyvolalo vlnu kritiky, jelikož cena byla nerealistická, a tak se měl tablet před několika měsíci začít prodávat za 100 dolarů, organizace však jeho vydání následně odložila kvůli úpravám designu a neshodám s partnery, nyní jej zcela ruší. XO-3 měl být low-endový tablet s minimálním množstvím funkcí určený přímo pro prostředí rozvojových zemí.

XO-3Zrušení XO-3 přichází v době, kdy představitelé OLPC mluví o tom, že se organizace namísto hardwarových projektů typu laptopy zaměří přímo na vzdělávací projekty. XO-3 je stále dostupný na trhu, spíše než o samotný laptop však mají společnosti zájem o technologie s ním spojené jako třeba ohebný vstup na napájení nebo celý proces efektivního spotřebovávání energie.

Prototyp tabletu představený na CES měl gumové tělo, 8palcový displej a byl vybaven například technologií umožňující solární napájení nebo podporou satelitního internetu. Displej, který pro zařízení dodala společnost Pixel Qi, šetří baterii tím, že k lepšímu osvětlení využívá okolní světlo. Prioritou OLPC bylo vždy vzdělávání a potřeba vytvářet vlastní hardwarová zařízení uvnitř organizace „se postupem času vytratila,“ uvedl Negroponte s tím, že i když jsou tablety velmi zajímavým prostředkem pro výuku dětí, výrobci mohou upravit již existující tablety tak, aby vyhovovaly potřebám OLPC.

„Museli jsme vytvořit laptop (XO-1), nemusíme však vyrábět tablet,“ řekl Negroponte. Zatím posledním výtvorem OLPC, který má jít do výroby, tak zůstává hybridní zařízení s názvem XO-4 Touch. XO-4 Touch má být něco mezi laptopem a tabletem a začít by se měl prodávat počátkem příštího roku. XO-4 se od původního laptopu XO-1 liší pouze v tom, že má dotykový displej, jenž lze otočit a položit přes klávesnici.

Negroponte nebrání tomu, aby OLPC jako alternativu za XO-3 nakoupilo levné tablety od různých výrobců a distribuovalo je do škol. Například tablety od společností jako Motorola se již v rozvojových zemích osvědčily. „Jsem překvapen, jak dobré jsou, i když nebyly cíleny na toto prostředí,“ uzavřel Negroponte.

Úvodní foto: © One Laptop Per Child


Komentáře