Oracle eliminuje čipy Sparc64, chce jednotnou platformu svých serverů

Oracle chce podle všeho sjednotit své unixové řady serverů, které doposud nabízí na dvou platformách.

Oracle eliminuje čipy Sparc64, chce jednotnou platformu svých serverů


Jde o řadu T-series, jež je postavena na procesorech Sparc, které vyvíjí sám Oracle, a  vyšší řadu M-series, jež využívá čipy, které produkuje Fujitsu – Sparc64.

Oracle ale koncem března představil novou řadu serverů M i T, které pracují pouze s jedinou architekturou – Sparc. „Jde o zařízení, jehož všechny komponenty vyrábí naše firma,“ říká Marshall Choy, šéf Oraclu pro systémová řešení.
Experti už takový krok očekávali delší dobu, protože by mohl snížit náklady na vývoj hardwaru i softwaru serverů Oraclu, což je v době, kdy zájem podniků o unixové stroje výrazně klesá, jak ukazují zprávy Gartneru či IDC, velmi důležité.

Nová řada serverů Oracle zahrnuje pět systému T-series, jež jsou osazeny novým čipem Sparc T5, jenž nabízí až 16 jader a oproti předchůdci poskytuje i vyšší taktovací frekvenci či propustnost pro I/O operace či práci s pamětí. K dispozici jsou servery, jež mají podobu jednosocketového bladu, respektive až osmisocketového řešení určeného do rozváděčů. Určeny jsou pro provoz databází, Java middlewaru či firemních kritických aplikací.

Nový server řady M představuje high-end SMP (Symmetric Multiprocessing) stroj, který má konkurovat nejvýkonnějším serverům IBM třídy Power. Podporuje až 32 TB systémové paměti, což je podle expertů skutečně velmi vysoká hodnota, a využívá nový šestijádrový procesor Sparc M5.

Na rozdíl od čipů T5 výrobce z M5 odebral některá jádra, která nejsou pro MPP příliš užitečná, a nahradil je výrazně větší vyrovnávací pamětí druhé úrovně – oproti T5 je až šestinásobná. Součástí M5 jsou samozřejmě i další funkce, které se pro high-end segment obvykle nasazují, jako třeba pokročilá korekce chyb apod.

Podobnou strategii má u x86 i Intel, když vyvíjí jedno jádro a čipy pak upravuje podle toho, pro jaký typ úloh slouží, prostřednictvím počtu jader, vyrovnávací paměti a dalších funkcí.

Úvodní foto: © Edelweiss - Fotolia.com


Komentáře