Osmijádrové procesory míří na scénu

Výrobci čipů brzy nastíní plány na výrobu procesorů pro servery s osmi jádry. Stane se tak na konferenci Hot Chips, která se koná na Stanfordské univerzitě tento týden. Naplánována je i debata o tom, co tyto produkty přinesou koncovým uživatelům.


Již dlouhou dobu zlepšují výrobci výkon svých procesorů zvyšováním taktovací kmitočtu, ale námitky kvůli velké spotřebě energie a vysokému zahřívání je nyní vedou spíše k přidávání dalších jader.

V úterý společnost IBM nabídne první detailní pohled na Power7, což je nástupce čipu Power6, který byl představen před dvěmi lety pro Unixové servery. Power7 znamená pro společnost velký posun, jelikož namísto dvou přinese čtyři, šest nebo až osm jader z nichž každé bude schopné provádět čtyři instrukce zároveň.

Firma IBM prozradila, že Power7 bude k dispozici v první polovině příštího roku. Čip bude vyráběn pomocí 45nanometrové technologie a uživatelé ho budou moci využít v již existujících serverech Power 570 a 595.

Společnost Fujisu se pochlubí svými plány na procesor Sparc64 s osmi jádry, což bude aktualizovaná verze čtyřjádrového čipu Sparc64, který byl představen minulý červenec. Firma Fujitsu minulý rok na konci své prezentace zmínila i čip s kódovým označením Venus, ale prozradila o něm velmi málo. Čipy Sparc64 jsou obsaženy v serverech, které nabízejí společnosti Fujitsu a Sun Microsystems, ačkoliv plány firmy Sun jsou nejasné od té doby, co byla koupena společností Oracle.

Společnost AMD v pondělí přednese své plány na využití procesorů Magny-Cours v serverech typu blade. Magny-Cours bude disponovat dvanácti jádry (ovšem každé bude zpracovávat jen jedno vlákno) a ve skutečnosti jde o kombinaci dvou šestijádrových čipů v jednom pouzdře. Tento čip by se měl dostat na trh na začátku příštího roku.

Intel prozradí novinky ohledně čipu Nehalem-EX, který bude obsahovat osm jader se schopností každého zpracovávat dvě vlákna a ovšem nyní se spekuluje o jeho uvedení na trh až v první polovině příštího roku. Naopak společnost Intel prý neprozradí nic o čipu Tukwilla, což je čtyřjádový model z řady Itanium a jehož vydání bylo již několikrát odloženo a nyní se očekává taktéž v příštím roce.

Dalším dříve očekávaným čipem, byl procesor Rock se šestnácti jádry od společnosti Sun. Tento čip se měl objevit na trhu již tento rok, ale mluví se o tom, že byl zrušen. Zaměstnanci firmy Sun se tak na konferenci zaměří na Rainbow Falls, což je třetí generace multithread designu Niagara.

Procesory pro servery s osmi jádry budou oproti těm současným nabízet větší výkon, nicméně důraz u nich bude kladem i na spotřebu. "Tyto čipy nabízejí opravdu neuvěřitelný výkon," říká analytik Nathan Brookwood z firmy Insight64 a dodává, že "Power7 je opravdu úžasný procesor."Komentáře