Palm ohlásil webOS a nový smartphone Pre

Společnost Palm se snaží vrátit mezi nejvýznamnější výrobce PDA a smartphonů a v rámci této strategie představil na CESu nový operační systém webOS a také smartphone označovaný jako Pre.


Podle informací od Palmu nový operační systém i přístroje na něm založené budou klást důraz na snadné ovládání pro práci s internetem a integraci služeb jako psaní a čtení e-mailů, instant messaging a vyhledávání informací (tuto funkci Palm označuje jako Universal Search, tedy univerzální vyhledávání - ta se snaží informaci najít nejprve v telefonu a když ji tam neobjeví, nabídne seznam internetových zdrojů, mezi nimiž je třeba Google nebo Wikipedia). Uživatel s e v novém OS pohybuje mezi aktivními aplikacemi prostřednictvím ikonek "activity cards", které umožňují přepínat mezi nimi či stahovat je mimo displej. Další z výhod web OS má být možnost spojovat různé druhy dat, takže zprávy od jedné osoby získané různými kanály se zobrazují na jednom místě.

Tento nástupce legendárního PalmOS je pravděpodobně založen na Linuxovém jádru a podle prvních informací nebude kompatibilní se staršími aplikacemi, takže vývoj pro něj bude muset začít prakticky od nuly. Je však otázkou, zda je pozice Palmu v současnosti tak silná, aby dokázal nový životaschopný OS na trhu prosadit.

Chystaný smarpthone Pre (na fotografii vlevo) je vybaven jak dotkovým displejem, tak i vysouvací QWERTY klávesnicí, která svým designem vychází z řad Treo. Dodávky tohoto přístroje mají začít již v první polovině letošního roku a v USA bude jeho exkluzivním distributorem firma Sprint.

Cena nebyla zatím uvedena, z hardwarových parametrů stojí za zmínku 3,1" dotykový LCD displej s rozlišením 320 x 480 bodů, datové přenosy s podporou EV-DO rev. A, Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth s podporou sterea, 3 MPx fotoaparát s LED bleskem a úložný prostor 8 GB (ovšem slot pro paměťové karty ze nenajdeme, což může být pro někoho poměrně zásadní nedostatek). Za výhodu např. proti iPhonu Palm označuje, že u nového přístroje není problém měnit baterii a prodloužit tak jeho životnost i bez nutnosti servisních zásahů.Komentáře