Pevné disky se rok po záplavách opět vyrábějí naplno

Rok poté, co Thajsko postihly záplavy, které mimo jiné zapříčinily pokles výroby počítačových komponent, byly tamní továrny opět uvedeny do plného provozu a očekává se, že trh s pevnými disky v tomto roce opět poroste.

Pevné disky se rok po záplavách opět vyrábějí naplno


Podle analytické společnosti IHS iSuppli se opět zvedla poptávka po pevných discích, a to hlavně díky příchodu operačního systému Windows 8 a poptávce ve firemním odvětví. Očekává se, že v roce 2012 se prodá celkem 524 milionů kusů pevných disků, tedy o 4,3 % více, než v roce 2011. Ceny pevných disků však zůstanou stále vysoké a minimálně do roku 2014 by se neměly dostat pod cenovou hladinu z roku 2011. Kvůli záplavám v Thajsku v minulém roce ceny pevných disků vzrostly v posledním čtvrtletí roku 2011 na průměrných 66 dolarů, což je 28% nárůst oproti průměrným 51 dolarům v předchozím čtvrtletí.

Průměrná cena disků zůstala v prvním čtvrtletí tohoto roku na 66 dolarech a očekává se, že klesne ve druhém čtvrtletí pouze o dva dolary. I když celkový počet prodaných pevných disků v tomto roce dosáhne historického maxima, podle prognóz v příštích čtyřech letech prodeje stále porostou. V roce 2016 se podle IHS prodá 575 milionů kusů pevných disků. „Tyto předpovědi zahrnují disky prodané pouze v počítačovém segmentu, tedy ty umístěné v desktopech, noteboocích a serverech. Zahrnuty nejsou například externí pevné disky,“ uvádí IHS.

V kontrastu s množstvím disků prodaných v počítačovém segmentu počet disků umístěných v dalších spotřebitelských produktech ve srovnání s rokem 2011 klesne. „Množství prodaných pevných disků pro počítače v posledním čtvrtletí tohoto roku překoná předchozí čtvrtletí a dosáhne rekordních čísel,“ řekl Fang Zhang z IHS. „Tento roční nárůst v počtu prodaných pevných disků je důsledkem větší poptávky ve firemním i uživatelském segmentu, kde je stále větší potřeba na ukládání velkého množství hudby, videa a dalšího obsahu.“ Dále k větší poptávce po discích přispěje vydání operačního systému Windows 8, který se na pultech obchodů objeví na konci října, a s tím spojený prodej nových počítačů.

Poptávka po pevných discích bude růst také díky ultrabookům, včetně těch, které využívají hybridní disky. Poptávka po nich je už nějakou dobu na stejné úrovni, v posledním čtvrtletí tohoto roku se však zvedne. Až donedávna hybridní disky vyráběl pouze Seagate, nedávno se k němu však připojily společnosti Western Digital a Toshiba, které plánují uvést na trh produkty s těmito disky již v příštím roce.

Úvodní foto: © Mikko Pitkänen - Fotolia.com


Komentáře