Platforma Ion od nVidie novou nadějí nettopů

Společnost Lenovo tento týden ohlásila nový model levného a tenkého desktopu, který má výrazně rozšířit možnosti grafického výstupu v této kategorii PC a zatraktivnit tak tato doposud často opomíjená zařízení na trhu.


Nově představený nettop s označení Idea Centre Q110 je postavený na platformě Ion od nVidie, která zaručuje přehrávání HD videa, rychlé zpracování 3D grafiky a také akcelerovanou konverzi médií. Platforma Ion kombinuje procesory Intel Atom a grafické čipy GeForce 9400M.

Lenovo je jedním z prvních výrobců PC, kteří se rozhodli využít platformu Ion pro kategorii nettopů. Předtím se podobným krokem přišel např. Acer ve svém nettopu AspireRevo. Nicméně své místo si tato platforma již získala v oblasti netbooků.

Co se týká nettopů, tato kategorie neslaví u uživatelů takový úspěch, jako je tomu ne netbooků, i přes jejich masivní propagaci, tvrdí Jay Chou, manažer výzkumu analytické společnosti IDC. Tyto přístroje mají být alternativou k desktopům s využitím hlavně pro práci na internetu, ovšem Chou tvrdí, že nenabízí nic speciálního, co by je odlišovalo od netbooků a uživatelé od nich čekají hlavně větší možnosti grafického výstupu, což byl dosud hlavní problém. V současnosti je hlavní výhodou úspora místa a nižší spotřeba, nicméně aktuální možnosti nettopů většinou odpovídají starším PC a řada uživatelů proto nevidí důvod pro jejich koupi.

Lenovo také uvedlo levnější model Idea Centre Q100, který je určený pro práci na webu a jenž obsahuje integrovaný grafický čip od Intelu. Oba modely obsahují jednojádrové procesory Intel Atom 230 s frekvencí 1,6 GHz a 512 kB cache. Konektivitu zajišťuje modul gigabitového Ethernetu a Wi-Fi 802.11 b/g. Jako operační systémy jsou k dispozici Windows XP a Vista.

Model Q110 s platformou Ion disponuje 250GB pevným diskem a 2 GB RAM a jeho cena začíná na 349 dolarech. Levnější Q100 s čipsetem Intelu je vybaven 160Gb diskem a 1 GB RAM, přičemž cena je o sto dolarů nižší. Lenovo také využilo procesor Atom pro svůj domácí server IdeaCentre D400, který je určen pro správu obsahu počítačů v domácnosti a podporuje až čtyři pevné disky s maximální kapacitou 8 TB.

Analytici se shodují, že právě vyšší grafický výkon může nettopy pro uživatele zatraktivnit a způsobit nárůst prodejů v této kategorii. Nicméně je také důležité, aby jejich ceny byly oproti desktopům výrazně atraktivnější.Komentáře