Qualcomm oživuje PC s čipy ARM

Qualcomm plánuje vrátit čipy ARM na platformu PC s Windows – navázala v tomto směru hlubší spoolupráci s více výrobci PC. Navíc má jeho procesor Snapdragon 835 podporovat i Windows Holographic pro VR headsety. Společnost již nyní navazuje spolupráci s významnými výrobci osobních počítačů.

Qualcomm oživuje PC s čipy ARM


Reakce na prozatímní testovací verze Windows 10 se Snapdragonem 835 jsou pozitivní, a neveselé vzpomínky na Windows RT – majestátní selhání při pokusu dostat ARM na počítačový trh – jsou už minulostí, popisuje Keith Kressin, viceprezident produktového managementu v Qualcomm Technologies.

„Cílem je ukázat něco realistického, něco, co se liší od RT. Ukázat, že je to Windows 10 – žádná druhá verze.“

Vloni představil Qualcomm spolu s Microsoftem koncept mobilních počítačů; ultralehkých laptopů s možností LTE konektivity. Právě tyto stroje ponesou Snapdragon 835. Čip nabízí nejnovější technologie jako Bluetooth 5 a gigabitový modem.

První počítače s Windows 10 a Snapdragonem lze očekávat už na konci letošního roku. Podle Kressina ponesou „ideální“ cenovku. Nebudou příliš levné, ale ani drahé, vysvětluje.

Snapdragon 835 se rovněž objeví ve špičkových chytrých mobilech, které mají často vysoké ceny. U mobilních počítačů však cenu určí především jejich konfigurace a výrobci samotní, říká Kressin.

Vývoj a prodej mobilních počítačů bude postupný, aby lidé porozuměli jejich účelu a smyslu, doplňuje. „Letos to začne a ještě více jich uvidíte v roce 2018 a 2019. jde o trpělivý vstup na trh a vytvoření nové cenové nabídky,“ uzavírá Kressin.

O koncept projevily zájem např. Dell a HP, stále však panují obavy z neúspěchu Windows RT. Nepodporování standardních x86 aplikací byl tím hlavním hřebíčkem v rakvi systému. Uživatelé se raději drželi jiných počítačů a tabletů.

Se Snapdragonem 835 však teoreticky půjde rozběhnout všechny běžné x86 aplikace a to skrze emulátor, který vyvíjí Microsoft s Qualcommem společně. I kvůli emulaci však budou přístroje vhodné spíše na kancelářskou práci a prohlížení internetu, neboť na hry a aplikace pracovních stanic výkon nemusí stačit. Naopak by však čip Snapdragon 835 mohl najít využití u virtuální reality.

„Nic tomu z hardwarového hlediska nebrání. Jen k tomu ještě nedozrál čas,“ zmiňuje Kressin možnost podpory Windows Holographic.

Windows Holographic jsou headsety Microsoftu pro virtuální realitu, které pracují na základě x86. Kdyby je Snapdragon 835 začal podporovat, jeho šance na uchycení se na nasyceném trhu by jistě vzrostly.

Na počítače jsou čipy již připraveny dobře. Podporují standardní rozhraní včetně USB a dalších běžných technologií portů. High-endové konektory typu Thunderbolt podporovat nemusí, ty se však stejně zaměřují na jiný typ uživatelů.

Trhu s počítačovými čipy stále dominuje Intel, tlačí na něj však hned několik firem. Na jedné straně stojí AMD s jeho novými Ryzen x86 čipy pro výkonné počítače, které se zatím mohou chlubit výtečnými výsledky. Do nejnižší a nízké cenové kategorie zase proniká ARM, takže Intel má pro rok 2017 zajištěn dostatek práce.

Úvodní foto: Fotolia © Hanker


Komentáře