Představí Apple 3D tiskárnu?

Analytik Terry Wohlers na konferenci RAPID 3D Printing Conference and Expo, která se - jak už její název napovídá - zabývala tématem trojrozměrného tisku, uvedl, že podle jeho názoru do byznysu s 3D tiskem brzy vstoupí i Apple.

Představí Apple 3D tiskárnu?


Wohlers na RAPID 3D Printing Conference and Expo prezentoval studii své společnosti Wohlers Associates.  „Nechci naznačovat, že Apple již má hotovou 3D tiskárnu. Ale možná se do tohoto byznysu pustí v budoucnu,“ uvedl Wohlers.

„Chci tím říct, že svá řešení již představily společnosti jako Autodesk, Microsoft nebo Adobe. Takže velké technologické společnosti mají o tuto oblast zájem a já si myslím, že Apple zájem bude mít také,“ uvedl Wohler s tím, že „zajímavým jménem pro produkt Apple by bylo třeba iPrint.“

Vydání vlastní 3D tiskárny minulý rok oznámil jiný technologický gigant, firma Hewlett-Packard. Její tiskárna Multi Jet Fusion nebude určena k výrobě prototypů, jako řada 3D tiskáren, které jsou v současné době na trhu, ale bude údajně schopná vyrábět reálné součástky, jež firmy budou moci používat u svých produktů.

Celý trh s 3D tiskem rychle roste. Podle Wohlerse se v minulém roce na celém trhu protočilo 4,1 miliardy dolarů, z čehož 2 miliardy firmy utratily za 3D tiskárny a nákup materiálu a zbytek padl na software a služby.

V roce 2014 se prodalo 139 584 3D tiskáren s cenou do pěti tisíc dolarů, které jsou určeny pro běžné spotřebitele a 12 580 kusů tiskáren pro průmyslové využití. Většina příjmů výrobců tiskáren plyne z prodeje průmyslových tiskáren, které stojí stovky tisíc dolarů: zatímco příjmy z prodeje průmyslových 3D tiskáren v minulém roce činily 1,12 miliardy dolarů, příjmy z „desktopových“ 3D tiskáren byly jen 173,3 milionů dolarů.

Trojrozměrný tisk je čím dál více využíván v celé řadě odvětví, jelikož snižuje náklady firem. 3D tiskárny umí hotové produkty vytvářet velmi rychle, přičemž pokud výrobcům na výsledném produktu něco nesedí, mohou snadno předělat jeho model a vytisknout si jej znovu.

Například společnosti Airbus v roce 2014 vyrobila pomocí 3D tiskáren pro svá letadla okolo 50 000 kusů součástek, což je o pětinu více, než v roce 2013.

„Je to ověřená technologie, u níž se nevyskytly žádné problémy,“ uvedl Wohlers. „Odhadujeme, že v letadlech Boeing, které jsou v současné době v provozu, bychom našli přes 100 000 součástek vytvořených pomocí 3D tisku.“ Wohlers dodal, že u firem jsou čím dál populárnější také hybridní zařízení, která nejprve nějaký výrobek „vytisknou“ a následně jej umí i různě zpracovávat.

Úvodní foto: © M3D


Komentáře