Přicházejí holografické disky

První komerční mechaniku pro holografické disky (data jsou v nich na rozdíl od CD nebo DVD zapisována trojrozměrně) hodlá už začátkem letošních prázdnin uvést na trh InPhase Technologies.První komerční mechaniku pro holografické disky (data jsou v nich na rozdíl od CD nebo DVD zapisována trojrozměrně) hodlá už začátkem letošních prázdnin uvést na trh InPhase Technologies.

Jedná se o zařízení Tapestry HDS-300R v ceně 18 000 USD, které je v současnosti schopné zaznamenat na jednu plotnu nekomprimovaná data o celkové velikosti 300 GB. Během tří let se však má tato kapacita navýšit dokonce na 1,6 TB.

Novinka využívá jednou zapsatelný diskový formát (write-once), a je určena pro archivaci dat v oblasti IT, zdravotnictví či profesionálních videostudií. Společnost InPhase plans však hodlá už v průběhu příštího roku představit rovněž disky, které bude možné zapisovat opakovaně.

Tapestry HDS-300R přenáší data rychlostí až 20 MB/s, přičemž jako střední dobu mezi poruchami uvádí 100 000 hodin. Koncem roku 2008 firma plánuje představit druhou generaci disků, které už budou mít kapacitu 800 GB a budou podporovat přenos až 80 MB/s.

InPhase mimoto navázala spolupráci s německou firmou DSM Handhabungssysteme a společně chtějí na trh uvést knihovní systém vycházející z uvedených disků. Světlo světa by měl spatřit už začátkem příštího roku, přičemž uživatelům má být dostupná kapacita až 675 TB! InPhase hodlá oslovit i dosavadní dodavatele páskových knihoven, aby do svých řešení zahrnuli také podporu pro holografické disky.


Komentáře