Proč se Apple vyhýbá bezdrátovému dobíjení?

Nejdříve se bez podpory bezdrátového dobíjení objevil minulý rok iPhone 6 a nyní i chytré hodinky Apple Watch. Mnozí se tak ptají, proč Apple s podporou tohoto standardu čeká, i když ostatní velcí výrobci jej do svých zařízení integrují.

Proč se Apple vyhýbá bezdrátovému dobíjení?


Od té doby, co se před dvěma lety objevila Lumia 920 s podporou bezdrátového dobíjení se seznam smartphonů, které není třeba při dobíjení připojovat do zásuvky, značně rozšířil. Jako poslední mezi velkými výrobci do hry vstoupil Samsung, když minulý týden představil telefony Galaxy S6 a S6 Edge, které vůbec poprvé podporují bezdrátové dobíjení.

Z čistě teoretického hlediska používají bezdrátové dobíjení ve formě magnetické indukce i Apple Watch - k zařízení však i tak vede kabel. Jde o tu samou technologii, která byla použita před více než deseti lety k dobíjení elektrických zubních kartáčků. V případě Apple Watch musí uživatel nabíjecí kabel připojit magneticky k zadní straně zařízení.

Vezmeme-li v úvahu výdrž baterie Apple Watch, je jasné, že uživatel bude muset takto hodinky dobíjen alespoň jednou denně. Že o nic nejde? Představte si, že byste museli každý den připojovat do zásuvky své běžné hodinky.

Výhodou bezdrátové technologie integrované do řady nových mobilních zařízení je to, že uživatel jednoduše svůj telefon položí na dobíjecí podložku a nemusí hledat kabely. Na podložce je navíc možné dobíjet naráz i více zařízení.

Výhody bezdrátového dobíjení již objevili výrobci nábytku jako třeba Ikea, kteří začínají tuto technologii integrovat do nočních stolků. A výrobci automobilů ji integrují do svých vozidel.

Podle analytika Williama Stofegy z IDC Apple stále čeká na to, jak dopadne „válka“ mezi jednotlivými standardy pro bezdrátové dobíjení. V současné době jsou na trhu tři velcí hráči: standard Qi podporovaný organizací Wireless Chargings Consortium (WPC), Rezence podporovaný Alliance for Wireless Power (A4WP) a Powermat, za nímž stojí Power Matters Alliance (PMA).

A4WP se nedávno spojil s PMA proti většímu WPC, takže oba sdílejí své specifikace, díky čemuž výrobci zařízení s technologiíí bezdrátového dobíjení mohou do svých produktů jednoduše přidat podporu obou dvou standardů.

Apple možná také čeká na to, až se technologie dostatečně vyvine tak, aby v ní uživatelé viděli opravdovou přidanou hodnotu. Podle Stofegy Apple čeká na to, až se technologie vyvine do té míry, že zařízení bude možno dobíjet bezdrátově na větší vzdálenosti - představte si, že vejde do svého bytu nebo usednete do auta a zařízení se začne automaticky nabíjet.

Na podobných technologiích se již pracuje, zatím jsou však testovány pouze v laboratořích.

„Apple si jednoduše nechce poškodit reputaci kvůli tomu, že využije nedokonalou technologii. Jeho fanoušci si tak budou muset ještě nějakou dobu počkat,“ dodal Stofega.

Úvodní foto: Fotolia © Oleksiy Mark


Komentáře