Procesory Intel Core i7 jsou již v prodeji

I když původně byl termín začátku prodeje nových procesorů Core i7 od Intelu postavených na architektuře Nehalem stanovený na 17. listopadu, v některých japonských obchodech byly k mání již od sobotní noci. Na český trh tyto procesory díky státnímu svátku přijdou 18. listopadu.I když původně byl termín začátku prodeje nových procesorů Core i7 od Intelu postavených na architektuře Nehalem stanovený na 17. listopadu, v některých japonských obchodech byly k mání již od sobotní noci. Na český trh tyto procesory díky státnímu svátku přijdou 18. listopadu.

I když je předvánoční nákupní sezóna a tyto nové procesory jsou určené do výkonných desktopových počítačů pro náročné uživatele a hráče, analytici varují, že pokles výdajů firem i domácností v souvislosti s ekonomickou krizí může mít negativní vliv i na prodej těchto čipů. Stejný problém se ale může týkat i nových čtyřjádrových Opteronů s kódovým označením Shanghai, které před několika dny uvedlo konkureční AMD.

Momentálně jsou k dispozici procesory Core i7 965 Extreme Edition s frekvencí 3,2 GHz a cenou 999 dolarů, dále Core i7 940 na 2,93 GHz za 562 dolarů a Core i7 920 s frekvencí 2,66 GHz, který stojí 284 dolarů. Další modely přijdou až v příštím roce. Kromě vylepšené architektury a vyššího výkonu, než jakékoliv dosavadní desktopové procesory Intelu přináší Core i7 např. i funkci turbo, která umožňuje prostřednictvím 20 parametrů optimalizovat výkon procesoru.

Uvedení nových čipů Intelu v Japonsku očekával v obchodě Faith store dav několika stovek lidí (viz fotografie), kteří si během slavnostního launche kupovali nejen procesory, ale i kompatibilní základní desky a další příslušenství. Jako první se tento večer vyprodaly nejrychlejší modely 965 Extreme Edition, ke kterým si zájemci pořizovali desky s cenou nad 410 dolarů, potvrdil Keisuke Kuraishi, manažer obchodu.

Bryan Ma z IDC k novým procesorům poznamenává, že jsou určeny pro nejnáročnější uživatele a nikoliv pro masy. I přes ekonomické problémy umožní tyto čipy Intelu posílit svoji pozici v oblasti desktopů a udržet jí náskok před AMD, dodává Ma. Nicméně jak ukazují poslední ekonomické zprávy, obraz se začíná výrazně snižovat prakticky ve všech geografických oblastech a segmentech trhu a uživatelé proto častěji volí levnější řešení, nicméně i zde má Intel své želízko v ohni – procesory Atom, které postupně začínají konkurovat i výkonnějším procesorům. Core i7 stojí na opačné straně portfolia Intelu, a tak je možné očekávat, že zájem o ně bude nyní nižší, než by se dalo čekat.


Komentáře