První 7nm čipset má Huawei, umělá inteligence v mobilech má zelenou

Huawei představil Kirin 980, první komerční čipset na světě se 7nm produkovaný výrobní technologií od společnosti Taiwan Semiconductor Manufacturer (TSMC). Podle výrobce předznamenává další vývoj v oblasti mobilní umělé inteligence. Novinkou je i první inteligentní reproduktor Huawei.

První 7nm čipset má Huawei, umělá inteligence v mobilech má zelenou


“Minulý rok jsme světu ukázali potenciál umělé inteligence ve smartphonu s modelem Kirin 970. Tento rok přichází jeho následovník - všestranný čipset, který nejenže nabízí výjimečné schopnosti umělé inteligence, ale přináší i špičkový výkon,“ řekl Richard Yu, CEO Huawei Consumer Business Group.

7nm technologie od společnosti TSMC umožňuje čipsetu Kirin 980 zkombinovat 6,9 bilionů tranzistorů s rozměry 1 cm2, což představuje 1,6-násobek v počtu tranzistorů oproti předcházející generaci. V porovnání s 10nanometrovým procesorem přináší o 20 % vyšší výkon a 40 % snížení spotřeby energie čipu.

Kirin 980 je též prvním čipsetem s využitím jader Cortex-A76, které jsou o 75 % výkonnější a o 58 % efektivnější v porovnání s předcházející generací. V osmijádrové konfiguraci zůstává procesor ze dvou vysoce výkonných jader na bázi Cortex-A76; dále dvou vysoce efektivních jader na bázi Cortex-A76; a též čtyř extrémně efektivních jader Cortex-A55.

Aby se tato konfigurace mohla naplno využít, vyvinul Huawei podsystém Kirin CPU s technologií Flex-Scheduling, která flexibilně přiděluje úlohám nejvhodnější jádra. V praxi toto řešení funguje tak, že velká jádra zabezpečují trvalý výkon, zatímco ultra-efektivní jádra jsou určená na řešení běžných, nenáročných aktivit s extrémní energetickou účinností.

Kirin 980 umožňuje i rychlejší spouštění aplikací, lepší multi-tasking a všeobecně příjemnější uživatelský zážitek.

Do čipsetu Kirin 980 je také integrovaná nová grafická jednotka Mali-G76, která nabízí o 46 % vyšší výkonnost při zpracování grafiky s o 178 % vyšší energetickou účinností oproti předcházející generaci. Inovovaná GPU má též inovativní technologii zvyšování taktu, která využívá umělou inteligenci na identifikaci zátěže her a přizpůsobení zdrojů pro optimální herní výkony.

 

Umělá inteligence

Duální neurální procesor v Kirin 980 zdokonaluje i AI na zařízení ve smyslu vyšší výkonnosti a druhé generace umělé inteligence v telefonech. Díky synergii dvou NPU dokáže rozpoznat obraz rychlejší než by dokázaly dva samostatné procesory.

Kirin 980 tak dosáhl rychlosti zpracování 4600 snímků za minutu, což je o 120 % víc v porovnání s předchůdcem. Mikročip navíc podporuje běžné softwarové struktury pro umělou inteligenci jako Coffee, Tensorflow a Tensorflow Lite a poskytuje sadu nástrojů, která ulehčí práci vývojářům.

Huawei pro fotografování integrovala do čipové sady i svůj IS čtvrté generace. Kromě 46-procentního nárůstu rychlosti zpracování dat v porovnání s předchůdcem nabízí i lepší podporu pro konfiguraci vícerých fotoaparátů v jednom smartphonu. Přináší též úplně novou technologii reprodukce barev HDR, která dokáže manipulovat s kontrastem nebo vyzdvihnout objekty na různých místech záběru.

Kirin 980 navíc využívá řešení Multi-pass, které redukuje šum bez ztrát v detailech obrazu, což výrazně pomáhá při scénách s nízkým osvětlením.

Další novinkou ISP je zlepšení sledování pohybu. Pokud chce uživatel zachytit fotografii například člověka v pohybu, dokáže procesor rozpoznat bod zaostření s přesností 97,4 % a pohybující se objekty budou ostré.

 

Konektivita

Kirin 980 má i první modem na světě podporující LTE Cat.21 s maximální rychlostí stahování 1,4 GB/s. Mikročip navíc podporuje agregaci operátorů i napříč frekvenčními pásmy, díky čemuž si uživatelé mohou svobodně vybrat mobilního operátora a stále mít stejně spolehlivé připojení.

Představení prvního zařízení série Mate, poháněného novinkou Kirin 980, je naplánované na říjen tohoto roku.

 

Chytré repro

Huawei představil i vlastní inteligentní reproduktor - AI Cube. Jde o inteligentní reproduktor s podporou hlasové asistence Alexa a současně 4G router v jednom. Při komunikaci s Alexou mohou uživatelé prostřednictvím svého hlasu získat přístup k více než 50 000 schopnostem AI Cube.

Úvodní foto: Huawei


Komentáře