První ARMové serverové procesory od AMD mají kódové jméno Seattle

První ARMové procesory pro serverové systémy budou prý výrazně rychlejší a výkonnější než současné nízkoenergetické serverové procesory postavené na architektuře x86.

První ARMové serverové procesory od AMD mají kódové jméno Seattle


64bitovým ARMovým procesorům dala AMD kódové označení Seattle. Některé z nich chce opatřit až 16 výpočetními jádry. Takové procesory by prý mohly být až čtyřikrát rychlejší a energeticky efektivnější než čtyřjádrové procesory z řady Opteron X, které spotřebují asi 11 wattů.

AMD chce první ARMové procesory prodávat společně s procesory postavenými na architektuře x86. V dlouhodobém horizontu však AMD počítá s tím, že ARM dosud používanou architekturu z velké části nahradí.

ARMové procesory v současné době dominují trhům s tablety a chytrými telefony. O jejich využití pro serverové systémy uvažuje hned několik velkých výrobců. Firmy Hewlett-Packard a Dell již takto vytvořily prototypy serverů s nízkoenergetickými jádry ARM, na kterých mohou uživatelé testovat programy a spouštět benchmarky.

Podle některých názorů by AMD díky vlastním ARMovým procesorům mohlo získat konkurenční výhodu a oslabit pozici dominantního Intelu. Navázalo by tak na dřívější uvedení 64bitových serverových procesorů v roce 2003 a dvoujádrových procesorů v roce 2004, díky kterým AMD rovněž získala před konkurencí technologický náskok.

„ARMové servery se stanou realitou v roce 2014, který bude zároveň rokem zkušebním,“ uvedl Andrew Feldman, viceprezident AMD a generální manažer serverové divize.

Podle Feldmana budou ARMové procesory do roku 2016 nebo 2017 zaujímat již 20 % trhu. V současné chvíli je tento trh pod kontrolou Intelu, Feldman však věří, že velká datová centra nastartují hromadný přesun z architektury x86 na ARM.

Velkou výhodou ARMových procesorů je podle Feldmana jejich nízká cena a výroba ve velkém měřítku. „Historie ukázala, že malé, levné a masově vyráběné procesory vždy vyhrají,“ řekl Feldman.

AMD přestala architekturu x86 preferovat loni v říjnu, kdy si firma licencovala 64bitové ARMové architektury a poprvé i informovala o svém záměru vyrábět ARMové serverové procesory.

První vzorky procesorů určené pro testování by měly být k dispozici v prvním čtvrtletí příštího roku. Finální produkt chce AMD uvést na trh v druhé polovině roku 2014.

 

Úvodní foto: © Edelweiss - Fotolia.com


Komentáře