První nativní full-flash úložiště uvedlo na trh EMC

Dlouho očekávaný výkonný úložný systém XtremIO postavený pouze na pamětích flash uvedla na trh společnost EMC.

První nativní full-flash úložiště uvedlo na trh EMC


Jde podle ní o vůbec první úložné pole tohoto typu, které uživatelům nabídne konzistentní výkon pro všechny typy aplikací bez ohledu na to, zda je pole nečinné nebo zaneprázdněné a nakolik se naplní jeho kapacita. Novinka nabízí i ochranu dat, jež je podle dodavatele šestkrát efektivnější a čtyřikrát rychlejší než tradiční technologie RAID.

EMC XtremIO X-BrickNové scale-out úložné pole tvoří bloky X-Brick o velikosti 1 U, z nichž každý nabízí kapacitu 10 TB (na počátku příštího roku by měly být dostupné také 20TB modely) a má kvůli zajištění vysoké dostupnosti dva kontroléry.

Varianta s více než 250 TB účinné kapacity v jediném clusteru s in-line deduplikací dovoluje například zpracovat až jeden milion plně náhodných vstupně-výstupních operací. Jeden cluster lze přitom škálovat v rozmezí od dvou do osmi řadičů a až 128 jader, která dokážou zpracovat libovolnou úlohu databází OLTP, virtuálních serverů a infrastruktury VDI, tedy těch, které jsou náročné na stabilitu výkonu úložiště.

Architektura XtremIO má oproti jiným polím čtyři zásadní rozdíly v architektuře. Jde o umísťování dat podle obsahu, což udržuje údaje v úložném poli v rovnováze napříč jednotkami SSD a řadiči a zároveň odstraňuje duplicitní data přímo z datové cesty.

Dále se využívá dvojfázový engine pro metadata, což úložnému poli dovoluje užít náhodný přístup, který je pro technologii flash charakteristický, a umísťovat data kamkoli v úložném poli, aniž se musí využívat procesy čištění v systémech back-end (tzv. sběr odpadu).

Specifický algoritmus pro prostředí flash – Data Protection (XDP) – zase chrání pole před selháním disků SSD při plně využitelné dostupné úložné kapacitě (u jiných flash systémů prý dochází po naplnění 60 až 80 % kapacity k postupnému poklesu výkonu).

A konečně sdílená metadata v paměti dovolují rychle klonovat informace, které se již v poli nacházejí, což výrazně zrychlí běžné úlohy, jako je nasazování virtuálních počítačů. Klony virtuálních přístrojů se tak mezi hostitelem a polem vytvářejí až dvacetkrát rychleji, než činí přenosová kapacita sítě – to představuje menší dopad na již existující virtuální počítače.

První model, který tvoří lineárně škálovatelné stavební prvky, přijde zájemce v základní konfiguraci zhruba na několik stovek tisíc eur, tvrdí představitelé tuzemského EMC.

„Architektura XtremIO výrazně usnadní život firemním IT oddělením. Schopnost předvídat výkon je dokonce významnější než například špičková výkonnost I/O, kterou úložné pole může dosáhnout,“  tvrdí Mark Peters, analytik agentury Enterprise Strategy Group.

Podle něj neznalost toho, jak rychlá bude aplikace nebo virtuální stroj, může ztížit plnění například dohod SLA – důsledkem je pak nákup úložné kapacity, která je vlastně přebytečná a slouží jen jako taková pojistka.

I když některé firmy, jako třeba Netapp nebo IBM, už také pracují s full flash úložišti, právě vstup řešení EMC na trh podle Peterse představuje významný milník v tom, že jde o oslovení masové základny.

Analytici přitom předpokládají, že dynamika tohoto segmentu bude v příštích letech významná – například IDC předvídá v roce 2015 vzrůst objemu tržeb na 1,2 miliardy dolarů.

Úvodní foto: © animind - Fotolia.com


Komentáře