QNAP TS-563 – Úložiště pro vaši firemní síť

Společnost QNAP se stále více orientuje na zařízení určená pro firemní nasazení. Jejich škála zasahuje řešení pro malé firmy až po stroje umožňující instalovat desítky disků a ukládat stovky TB dat.

QNAP TS-563 – Úložiště pro vaši firemní síť


Model TS-563 je určen pro uživatele kteří požadují univerzální úložiště s možností případného rozšíření. Samotné šasi nabízí prostor pro instalaci 5ti SATA disků formátu 3.5"nebo 2.5". Prostor je následně možné rozšířit zapojením až dvou jednotek  QNAP UX-800P a získat úložiště s 21 disky. Při použití 8TB disků je může být vytvořena kapacita až 168TB. Což je dostatečné i pro velmi náročné uživatele. Disky mohou být nakonfigurovány do několika typů uložiště. Prvním je QNAP flexible Volume. Tento svazek nové generace nabízí výkonné funkce, jako jsou úložné fronty s několika ochrannými skupinami RAID, svazky s dynamickým zjišťováním a opětovným získáním místa, blokové jednotky iSCSI LUN a rozšíření kapacity on-line. Samozřejmě nechybí podpora všech nejrozšířenějších typu RAID a to konkrétně RAID 0, 1, 5, 6, 10. Jedna pozice pak může být využita jako hot spare.

Aby mohlo se zařízením ve firemní síti pracovat velké množství uživatelů je systém TS-563 vybaven dvěma síťovými kartami 1Gb. Pro náročné nasazení je pak možné do rozšiřujícího slotu instalovat kartu se dvěma konektory s rychlostí 10Gb a 2x2Gb nebo 4x1Gb. Tím se získá dostatečná propustnost i pro desítky současně probíhajících přenosů. Pro doplnění parametrů uveďme, že stroj je vybaven čtyřjádrovým procesorem AMD ze série G na frekvenci 2GHz a operační pamětí 8GB rozšiřitelnou na 16GB. Procesor podporuje instrukční sadu AES NI a dovoluje provádět šifrování AES 256 přímo během ukládání dat. To obzvlášť vhodné pokud je vyžadováno vysoké zabezpečení firemních data. Pro pořádek nesmíme zapomenou na 4 konektory USB 3.0 pro připojení dalších zařízení, kterými mohou být další externí HDD nebo tiskárny.

Co je základem všech úložišť společnosti QNAP je operační systém  QTS, v našem případě ve verzi 4.2

K práci se systémem je využíván webový prohlížeč a prostředí je velmi přehledné a intuitivní. Nebudu se snažit vypočítávat všechny funkce, které QTS má, a soustředím se pouze na ty, které jsou vhodné pro použití ve firemním prostředí. Na první místě to je samozřejmě sdílení souborů a to jak v prostředí s počítači Windows, tak i pro Linuxu nebo Apple. Díky protokolům CIFS/SMB, FTP, AFP, NFS nebo iSCSI je možné poskytovat data pro všechny v současné době provozované systémy. S tím souvisí autorizace uživatelů. Ta může být realizována buď prostřednictvím vnitřního seznamu uživatelů, nebo prostřednictvím externího Microsoft Active Directory nebo LDAP. TS-563 může také vystupovat jako samostatný AD server. Pro firemní uživatele kteří často pracují mimo lokální síť je připravena funkce Qsync která dovolí přenášet soubory s podporou šifrování SSL. Je možné synchronizovat jak jednotlivé soubory, tak celé adresáře a pro uživatele tak zcela mizí rozdíl mezi prací ve firmě a na cestách. Kdo pro tuto funkcionalitu používá Dropbox nebo jinou podobnou službu a je mu již těsná, může uvažovat o Qsyncu jako plnohodnotné náhradě.

Samostatnou otázkou je vždy zálohování firemních dat. Pro tento případ je TS-563 vybaveno funkcemi BackupStation. Je možné řešit jak zálohování firemních stanic do prostředí úložiště a to jak Windows, tak Apple prostřednictvím Apple Time Machine. Naopak data z úložiště mohou být zálohována do druhého vzdáleného QNAPu nebo do prostředí cloudu. Podporovány jsou služby Amazon S3, ElephantDrive nebo Dropbox. Zálohování může probíhat buď v reálním čase pomocí funkcí rsync nebo plánovaně.

Na prostředí QTS je výborné, že nabízí velké množství aplikací, nebo modulů které se dají podle potřeby doinstalovat a rozšířit tak funkce úložiště o ty, které jsou právě potřeba. V případě cloudu je to třeba komunikace s Microsoft Azure, Open Stack nebo Google Cloud Storage a mnoho dalších.

Co odlišuje TS-563 od jiných typů úložišť v této cenové kategorii je podpora vizualizace. A to v takovém provedení že je možné nakonfigurovat libovolné prostředí ať pro platformu VMware vSphere, Microsoft Hyper-V nebo Citrix XenServer. Je možné jednotlivé virtuální stroje buď importovat, a nebo vytvořit ze šablony, případně dle požadovaných parametrů. K virtuálním počítačům je možné se připojit buď prostřednictvím jejich služeb, jako může být Remote Desktop, SSH a nebo je možné využít webové rozhraní, kterým umí TS-563 přístup ke stroji zprostředkovat. Další úrovní vizualizace je možnost nainstalovat Container Station, která dovolí využít technologie LXC a Docker. Díky ní mohou správci sítě provozovat připravené aplikační balíčky nebo virtuální počítače s linuxem.

V neposlední řadě se musíme zmínit o podpoře vzdáleného přístupu, kdy může úložiště sloužit jako VPN server a zabezpečit tak přístup k datům na něm nebo v lokální síti prostřednictvím protokolů PPTP a OpenVPN.

Co se hardwarových testů týče, úložiště nabízí velmi slušný výkon. Současné pevné disky a to zejména SSD dokáží poskytnout vysoký datový tok a tak jediným limitem je rychlost síťového rozhraní. Pro provoz vizualizační platformy lze pan SSD disky vyloženě doporučit. V sekvenčním přenosu dat se rychlosti pohybovaly od 60 do 120MB/s a to dle velikosti dat.

Celkově hodnoceno, úložiště TS-563 nabízí velmi slušnou výbavu funkcí. Komu by tyto základní možnosti nedostačovaly, je k dispozici aplikační centrum ve kterém jsou desítky rozšiřujících modulů které jsou vyvíjeny jako společností QNAP, tak dobrovolníky, a nebo dalšími společnostmi. Hardware poskytuje dostatečný výkon i pro náročné firemní nasazení a zejména rozšiřitelnost zařízení je velkým plusem.

Úvodní foto: QNAP


Komentáře