Qualcomm představil svou novou vlajkovou loď - Snapdragon 855

Je to rok, co Qualcomm odhalil Snapdragon 845, mozek pro nejvýkonnější mobily jako Google Pixel 3 nebo Samsung Galaxy S9. Nyní přichází s modelem 855, který slibuje mohutné inovace – počínaje vyhrazenými logickými bloky pro digitální asistenty, přes kamerovou logiku až po speciální zvýšení výkonu vhodné třeba pro hraní her.

Qualcomm představil svou novou vlajkovou loď - Snapdragon 855


Podle manažerů společnosti Qualcomm je cílem Snapdragonu 855 nabídnout uživatelům možnosti umělé inteligence, XR (smíšenou realitu) i sítí 5G.

Podle výrobce je tak prvním komerčním dodavatelem, který tuto kombinaci nabídne koncovým spotřebitelům. První telefony s novou generací čipů Snapdragon by se mohly na trhu objevit v první polovině příštího roku.

Snapdragony jsou systémy typu (SoC, system-on-a-chip), s vylepšenou grafikou Adreno a CPU Kryo, který zahrnuje i Hexagon DSP vyhrazený právě pro širokou podporu umělé inteligence, nebo signálový procesor Spectra pro pokročilé funkce fotoaparátu.

Ačkoli každý z 855 subsystémů byl sám o sobě vylepšený, Qualcomm updatoval i samotný výrobní proces - zatímco Snapdragon 845 byl vyroben na 10nm procesem, Snapdragon 855 už je 7nanometrový.

Podle Travise Laniera, manažera Qualcommu, „Snapdragon 855 přinese v případě CPU Kryo o 45 procent vyšší výkon, než tomu je v Snaapdragonu 845, a o 20 procent vyšší výkon u GPU Adreno.“

Co se týče konektivity, nový model Qualcommu bude podporovat sítě 5G. Ty dnes nabízí v určité míře už více než 20 globálních operátorů a také desítky globálních výrobců hardwaru s 5G už pracuje.

Samotný 5G modem X50 ale není zatím do čipu 855 integrován. Pravděpodobnější ale je, že se lidé budou zatím připojovat přes modem X24 s podporou 2Gb LTE a který je už od počátku součástí Snapdragonu 855, a modem X50 se bude dodávat separátně.

Snapdragon 855 ale vylepšuje i své Wi-Fi – podle slov výrobce je připravený na specifikace 802.11ax, jenž jsou schopné zvládnout rychlost až 14 Gb/s. Bude také podporovat 802.11ay, 60GHz Wi-Fi. K dispozici je i Bluetooth 5.0.

 

Úvodní foto: Qualcomm


Komentáře