Raspberry Pi 2: Mnohokrát rychlejší a s podporou Windows 10

Na trhu se objevil odlehčený počítač Raspberry Pi 2. Přináší podporu operačního systému Windows 10 a prodává se za stejnou cenu jako Pi 1, jehož se prodalo přes čtyři miliony kusů, tedy za 35 dolarů. Oproti předchůdci je šestkrát rychlejší.

Raspberry Pi 2: Mnohokrát rychlejší a s podporou Windows 10


Raspberry Pi 2, který se prodává od včerejška, je samostatný "počítač", jenž se vám vejde do jedné ruky - základní deska obsahuje všechny potřebné komponenty k fungování PC. Pi 2 je podobně velký, jako jeho předchůdce, avšak má rychlejší CPU a více paměti, díky čemuž se podle zakladatele Raspberry Pi Foundation může stát „plnohodnotnou náhražkou počítače“.

„Co se týká výkonu, je nový Raspberry Pi srovnatelný s ´reálným´ počítačem, který je vhodný pro kancelářskou práci,“ uvedl Upton s tím, že vyšší výkon Pi 2 umožní zpracovat obrázky z připojeného 3D fotoaparátu, což nebylo u Pi 1 možné.

Raspberry Pi 2 díky vyššímu výkonu může zlepšit také fungování robotů a dronů - "počítač" je schopen rychleji zpracovávat data shromážděná senzory daného zařízení.

„Opravdu se těším na to, jak komunita tuto novinku využije,“ dodal Upton. Raspberry Pi 2 podporuje Linux a upravenou verzi Windows 10. Microsoft již nějakou dobu v rámci programu Windows na zařízeních nabízí vývojářské základní desky jako Intel Galileo a Galileo 2 a Raspberry Pi 2 by se mohl podle Uptona stát součástí tohoto programu.

Raspberry Pi 2 nebude podporovat plnohodnotnou verzi Windows 10, ale speciální verzi kódově označovanou jako Athens určenou pro levná zařízení, o níž Microsoft již v minulosti mluvil. Tento OS bude podporovat procesory na platformě ARM i x86.

„Podle mne to má obrovský potenciál,“ dodal Upton, podle kterého původní Pi z roku 2012 Windows nemohl podporovat kvůli slabému výkonu hardwaru.

Původní Raspberry Pi, který se začal prodávat v roce 2012 a stál 25 - 35 dolarů, byl mezi uživateli nejprve velmi populární. Postupem času si však lidé začali stěžovat na zastarávající komponenty a někteří se přesunuli k výkonnějším deskám od konkurence.

Jak uvádí Upton, jelikož ceny komponentů šly dolů, Raspberry Pi 2 může být mnohem výkonnější a přitom si zachovat starou cenovku.

Nová deska má čtyřjádrový procesor ARM Cortex A7 na frekvenci 900MHz. Grafická karta Broadcom VideoCore IV je pak schopná renderovat 1080p video a umožní hrát základní 3D hry s podporou OpenGL ES 2.0. Deska má 1GB paměti RAM. Mezi další výbavu patří čtyři USB porty, HDMI, ethernetový slot a slot na microSD kartu.

Úvodní foto: Raspberry Pi Foundation


Komentáře