Rekordně malinký SSD představil Samsung

SSD řady PM971-NVMe o kapacitě 512 GB, která má velikost pouhých 20 mm x 16 mm x 1,5 mm a váží necelý gram, představil Samsung.

Rekordně malinký SSD představil Samsung


Novinka, která už se dostala do masové produkce, tak podle výrobce představuje dosud nejmenší úložný systém ve své třídě zahrnutý v jednom balíčku.  Produkt je určený především pro ultramobilní notebooky.

SSD je kombinací celkem šestnácti 48vrstvých 256gigabitových čipů V-NAND flash, dále jednoho 20nanometrového čipu DRAM o kapacitě 4 Gb a konečně vysoce výkonného řadiče.

Nové úložiště je díky svým rozměrům 20 mm x 16 mm x 1,5 mm přibližně stokrát menší než klasické SSD nebo harddisky 2,5palcového formátu, přičemž jeho povrh je jen pětinový oproti systémům M.2 SSD, jejichž plocha je jen o něco větší než poštovní známka.

Miniaturní velikost systémů PM971 umožňují designérům vysokou flexibilitu při jejich návrhu výpočetních systémů využívajících SSD, tvrdí Samsung.

Na rozdíl od běžných SSD pro notebooky, které využívají rozhraní serial ATA, mají SSD využívající NVMe PCIe hned několik vstupně/výstupních linek a jsou neustále připojené k základní desce počítače.

To výrazně zlepšuje jejich propustnost – model PM971-NVMe SSD tak může podle výrobce snadno překonat rychlosti, které nabízejí SSD s rozhraním SATA, jež poskytuje 6Gb propustnost.

PM971 prý dokáže číst a zapisovat data rychlostí 1 500 MB/s, respektive 900 MB/s. při náhodném čtení pak nový SSD dosahuje výkonu 190 000 I/O za sekundu (IOPS), respektive 150 000 IOPS.

Aby takového výkonu dosáhl, využívá disk technologie jako TurboWrite, sofistikovaně pracující s vyrovnávací pamětí. Poprvé tuto technologii představil Samsung v roce 2013 v top interních 2.5´´modelech 840 EVO SSD.

Vedle kapacity 512GB bude k dispozici ještě model 256 GB a 128 GB – oba budou na trhu ještě před začátkem těchto prázdnin.

Úvodní foto: Samsung


Komentáře