Robohon od Sharpu plní funkci robota a chytrého telefonu najednou. Podívejte se.

Japonská společnost Sharp představila prototyp robota, který funguje také jako smartphone. Přístroj zvaný Robohon (spojení slov Robot a anglického „phone“) půjde v Japonsku do prodeje v první polovině příštího roku.

Robohon od Sharpu plní funkci robota a chytrého telefonu najednou. Podívejte se.Robohon je přibližně 20 centimetrů vysoký a do jeho vybavení patří fotoaparát, projektor nebo LCD obrazovka na zádech. Samozřejmostí je pak mikrofon, reproduktor nebo systém rozpoznání hlasu a obličeje.

Při demonstraci nového zařízení na Ceatec Electronics Show robot dokázal na pokyn vytočit číslo, udělat fotku, kterou zobrazil pomocí projektoru na stěnu, a také tančit.

„Někdo ti volá,“ upozorňuje robot svého majitele v propagačním videu Sharpu.

Robohon pak podle Sharpu dokáže se svým majitelem také komunikovat. „Je to nádherné, že ano?“ ptá se osoba robota při pohledu na západ slunce. Robohon následně odpoví: „Ano, nádherné.“

Zatím není jasné, zda robot skutečně celou scenérii analyzoval nebo jednoduše se svým majitelem ve všem souhlasí. Druhá varianta je však pravděpodobnější, protože schopnost argumentace by vyžadovala pokročilejší formu umělé inteligence.

K praktičnosti každodenního chytrého telefonu má však Robohon daleko. „Praktičnost znamená spoustu různých věcí,“ tvrdí generální ředitel společnosti RoboGarage, který v Sharpu pracoval dříve, Tomotaka Takahashi.

Sharp chce zveřejnit bližší informace o robotovi až před jeho oficiálním prodejem v roce 2016.

Úvodní foto: IDG Int - Martyn Williams

Galerie

Komentáře