Rocket Lake-S vs Ryzen 9 5950 X – Intel provokuje konkurenci

Intel se chlubí testy, které ukazují vyšší výkon nových čipů Rocket Lake oproti konkurenčnímu Ryzenu v benchmarku PCMark 10.

Rocket Lake-S vs Ryzen 9 5950 X – Intel provokuje konkurenci


Procesor Rocket Lake-S stále čeká na své vydání, Intel však nehodlá promarnit ani jednu příležitost k jeho propagování. Ryan Shrout, vrchní firemní stratég v oblasti výkonu, na Twitteru zveřejnil výsledky testů storage performance, dle kterých Rocket Lake-S předčí konkurenční Ryzen 9 5950X o 11 %.

Intel provedl interní testy, v rámci kterých byl Ryzen 9 5950 X v základní desce Asus X570 s 32 GB DDR4/320, k bootování operačního systému byl použit intelácký disk 760P 512 GB a cílovým diskem, na kterém běžel test byl Samsung 980 Pro. Zároveň testeři nastavili Core i9-11900K do desky Asus Z590 se stejně nakonfigurovaným úložištěm a RAM. K testu byl použit benchmark PCMark 10 postavený na tzv. trace testingu, který v zásadě zaznamenává vzorce využití disku při použití nejrůznějších aplikací, přičemž tyto vzorce následně dokáže replikovat.

Testeři tak provedli Quick System Drive Benchmark, který s traces (stopami) pracuje při zápisu a čtení 339 JPEG souborů o velikosti 2,37 GB. Zároveň měří výkon disku při použití Microsoft Excelu, Adobe Illustratoru a Photoshopu. Celkem tři fáze testu zaberou zhruba 20 minut, během kterých je zapsáno přibližně 23 GB dat. Benchmarky PCMark 10 jsou přitom zaměřeny na výkon při běžném využití, nikoliv na maximální možné hodnoty.

Proč se do něčeho takového Intel vůbec pustil? Jelikož PCMark 10 Quick System Drive je určený pro měření výkonu disku, nikoliv CPU, záměrem Intelu je nejspíš demonstrovat komplexní záběr a zájem i o další aspekty výkonu, nejen o CPU. Naměřená jedenáctiprocentní výhoda oproti konkurenci může být dokladem lepší optimalizace ovladačů či BIOSu nebo též lepší implementace PCIe 4.0. A také může dokládat, že být až další v pořadí, pokud jde o práci s novou technologií, může být vlastně výhodou, jelikož rané implementace nových technologií bývají jen zřídkakdy také ty nejlépe optimalizované. Takže implementace PCIe 4.0 s procesorem Rocket Lake dva roky po AMD se může nakonec ukázat jako užitečná.

Pochopitelně, tohle není první případ, kdy Intel testem dokládal dominanci nad svým úhlavním konkurentem. Připomeňme třeba nedávnou konferenci CES, na níž se chlubil vyšší rychlostí Rocket Lakeu při hraní videoher. Podobná prohlášení je třeba vždy brát s rezervou a na konečné soudy počkat až po více testech nezávislých testerů, nikoliv těch firemních.

Úvodní foto: Intel


Komentáře