Samsung chystá nové smartphony a netbook NC20

Společnost Samsung informovala o tom, že plánuje v následujících měsících představit nástupce svého netbooku NC10 a také expandovat v oblasti smartphonů řadou nových modelů, které budou využívat různé operační systémy.


I když i na Samsung doléhá ekonomická krize a jeho čistý zisk za poslední tři měsíce roku 2008 poklesl o 26 %, jedna z jeho nejúspěšnějších divizí byla ta, která se zapěřuje na mobilní telefony, neboť si dokone polepšila o 2 % navzdory celosvětovému poklesu trhu s mobily. Také predikce rostoucího zájmu o netbooky Samsung pravděpodobně přesvědčila zaměřit na tuto oblast více pozornosti.

V současnosti Samsung nabízí mobilní přístroje s operačními systémy Windows Mobile, Symbian a Linux, nicméně nejvíce očekávané je ohlášení jeho nového přístroje, který bude postavený na platformě Android od Googlu. Samsung je členem Open Handset Alliance, která se zformovala okolo Androidu, nicméně svůj přístroj pro ni určený zatím ještě nepředstavil, i když původně patřil mezi první firmy, jež ohlásily jeho vývoj.

Co se týká netbooků, nástupcem NC10 by se měl stát NC20, který přijde na trh v únoru a bude údajně založen již na novém procesoru Nano od společnosti Via, taktovaným pravděpodobně na frekvenci 1,3 GHz. Procesory Nano jsou narozdíl od starších C7 již důstojnými konkurenty pro Atomy od Intelu a nepodléhají navíc omezením, pro jaké typy přístrojů mohou být použity. NC10 byl vydán v polovině roku 2008, měl displej o velikosti 10,2", procesor Intel Atom a bylo možné na něm provozovat Windows XP.

NC20 se bude vybaven displejem o úhlopříčce 12,1", 1 GB RAM, klasickým pevným diskem s kapacitou 160 GB, webkamerou, čtečkou paměťových karet a moduly Wi-Fi a Bluetooth. Tato výbava vypadá lákavě a jedinou otázkou je, jak uživatelé přijmou procesory Via Nano, které jsou na trhu novinkou a budou pravděpodobně vzbuzovat řadu otázek hlavně co se týká jejich výkonu (který je podle testů ovšem vyšší, než u stejně taktovaných Atomů, nicméně jsou na tom hůře se spotřebou při zátěži). Bližší informace o procesorech Nano (dříve označovaných kódovým jménem Isaiah) najdete v článku Via nabídne nový a značně výkonnější procesor Isaiah.Komentáře