Samsung představil chytré hodinky Galaxy Gear

Chytré hodinky nejsou úplnou novinkou, přesto se na ty od Samsungu netrpělivě čekalo. A na berlínském veletrhu IFA je ve středu Samsung konečně představil. S hodinkami Galaxy Gear bude možné telefonovat a spouštět v nich několik desítek aplikací.

Samsung představil chytré hodinky Galaxy Gear


Hodinky mají barevný displej LED s úhlopříčkou čtyři centimetry, mikrofon, reproduktor a dokonce i foťák s rozlišením 1,9 megapixelů, půjdou však používat pouze společně s určitými tablety a smartphony z řady Galaxy, což by podle analytiků mohlo značně omezit zájem uživatelů. Na druhou stranu, obdobně na tom budou pravděpodobně i chystané hodinky iWatch od Applu.

Samsung už dříve oznámil, že prodeje chytrých telefonů rostou pomaleji, a tak se investoři nemohou dočkat, zda chytré hodinky budou dalším ze zajímavých produktů, který upoutá pozornost.

Galaxy GearHodinky budou v prodeji od 25. září za doporučenou cenu 300 dolarů (5 900 korun). „Zákazníci možná budou trochu překvapení ze zjištění, že jsou chytré hodinky pouze doplňkovým zařízením, které musí být spárované s jiným zařízením od Samsungu, místo toho, aby byly samostatným zařízením, které mnozí zákazníci očekávali,“ řekl Chris Green, analytik ze společnosti Davies Murphy Group.

Strategie Samsungu je celkem odvážná a kontrastuje s přístupem společnosti Sony, ta chystá hodinky Smartwatch2, které půjdou spárovat s jakýmkoliv zařízením s operačním systémem Android 4.0 a vyšším, a jejich cena je plánovaná na 195 dolarů (3 900 korun).

„Samsung se snaží vybudovat vlastní ekosystém, tak proč by dělal něco, z čeho by mohli profitovat ostatní?“ ptá se analytička společnosti Gartner, Carolina Milanesiová. „Cena hodinek Galaxy je však vysoká a nebude z nich velká marže, protože zahrnují mnoho technologií.“

Své vlastní samostatné chytré hodinky s čipem 3G plánuje i začínající společnost Omate, plánuje je představit v říjnu. I Qualcomm chce od příštího měsíce začít prodávat hodinky Toq, které by se měly oproti konkurenci odlišovat delší výdrží baterie díky technologii Mirasol. Fungovat budou s širokým rozpětím zařízení s Androidem a jejich doporučená maloobchodní cena bude 300 dolarů.

Galaxy Gear budou podle Samsungu pohodlným doplňkem pro telefonování, díky kterému už uživatelé nebudou muset stále hledat telefon po kapsách a zavazadlech.

Bude však o hodinky mezi veřejností dostatečný zájem? Společnost CCS Insight provedla výzkum mezi 1 500 vlastníky smartphonů a 65 % z nich uvedlo, že o chytrých hodinkách slyšelo. Více než 50 % respondentů prý vědělo, že existují zařízení na tělo pro sledování tělesných funkcí a sportovních výkonů. Přes 40 % z těch, kteří takové zařízení již vlastnili, uvedlo, že ho přestali používat, protože si ho často zapomínali nasazovat nebo je omrzelo.

„Galaxy Gear je prvním pokusem, očekávám však, že bude třeba ještě několik pokusů, než něco takového zaujme i jiné lidi než bohaté nadšence,“ myslí si Ben Wood, analytik z agentury CCS Insight.

Nejvíce výhrad mají analytici ke vzhledu a k výdrži. „Samsung tvrdí, že je jednodenní výdrž baterie dostatečná... je to jako návrat do časů, kdy jste každou noc před spánkem museli hodinky natahovat,“ řekla Milanesiová.

Úvodní foto: © IDG


Komentáře