Samsung připravuje SSD disk o kapacitě 256 GB

Společnost Samsung plánuje během příštího roku vyrobit SSD disk o kapacitě 256 GB, což je čtyřnásobek současně vyráběných produktů.Společnost Samsung plánuje během příštího roku vyrobit SSD disk o kapacitě 256 GB, což je čtyřnásobek současně vyráběných produktů.

"Společnost Samsung nedávno představila 64 GB SSD disk jako náhradu pevného disku v noteboocích Lenovo's ThinkPad X300," říká Jim Elliott, viceprezident oddělení marketingu společnosti Samsung Semiconductor, "SSD s kapacitou 128 GB jsou plánovány na polovinu letošního roku."

"Vzorky s kapacitou 128 GB budou zatím dostupné pouze výrobcům hardwaru. Samsung bude i nadále spolupracovat například s výrobci Lenovo nebo Dell, kteří si budou moct zvolit kapacitu 64 nebo 128 GB".

Elliott odmítl sdělit, kdy Samsung nabídne SSD disky přímo spotřebitelům, ani nezveřejnil bližší informace o 256 GB discích. Dodal, že Samsung se pokouší zdvojnásobit kapacitu SSD disků každých 12 měsíců.

Během několika let by SSD disky mohly nahradit harddisky v noteboocích, protože mají nízkou hmotnost, nízkou spotřebu a jsou rychlé. SATA II SSD disk od Samsungu je 2-5krát rychlejší, než běžné pevné disky, jeho hmotnost je pouhých 73 gramů a ke svému provozu potřebuje o 30 procent méně energie.

Ceny SSD disků jsou zatím příliš vysoké, ale cena za GB se sníží, jakmile se spustí masová výroba založená na multilevel cell technologii (MLC), k čemuž by podle Elliotta mělo dojít v druhé polovině letošního roku. Většina dnes prodávaných SSD disků používá single-level cell technologii (SLC), která je nákladnější.

"Cena 64 GB SLC SDD disku je okolo 600 dolarů," říká Nam Hyung Kim, ředitel a hlavní analytik společnosti iSuppli.

"SLC disky jsou rychlejší a odolnější", vysvětluje Joe Unsworth, hlavní analytik společnosti Gartner, "nicméně MLC SSD jsou daleko levnější - nejméně o polovinu v porovnání se SLC."

"Vzorky MLC dosahují oproti SLC horších výkonů i horší spolehlivosti," dodává Unsworth

"Pokles cen by mohl pomoct rozšířit SSD disky a stabilizovat stagnující trh s NAND flash technologií," říká Elliott. Situace na trhu přinutila společnost iSuppli snížit plánované zisky pro rok 2008.
Nenechte si ujít:
Diskové pole s SSD disky nabízí Rekonix

Asus představil miniaturní a lehký notebook U2E se SSD diskem

Disky SSD začala ve svých úložných systémech nabízet firma EMC

Hitachi uvede disky pro notebooky velké 500 GB

Výrobci pevných disků ohlašují další zvyšování kapacit

Samsung až donedávna nebyl významným výrobcem SSD disků, do popředí se dostal díky spolupráci se společnostmi Dell, Lenovo, Apple a Hewlett-Packard.


Komentáře