Samsung v tichosti vyvíjí nové mSATA SSD disky miniaturních rozměrů

Společnost Samsung prozradila tento týden americkému Computerworldu, že testuje nové solid state drive disky s miniaturními rozměry pro běžné uživatele.


Samsung spolupracuje s výrobci počítačů a zmíněné disky jsou velké zhruba jako třetina vizitky a mohou tak být zapojeny přímo do PCI Express slotu stolního počítače, netbooku nebo notebooku.

Na akci Storage Networking World dále firma Samsung potvrdila, že její nové SSD disky odpovídají nedávno představenému mini-SATA (mSATA) rozhraní, které uvedla SATA International Organization na Intel Developer Forum minulý měsíc. Nový způsob zapojení disků představuje posun kupředu od pevných mechanik a klasických SSD dneška, které potřebují k zapojení serial ATA (SATA) slot.

Zmíněné mSATA disky od společnosti Samsung zatím nabízejí kapacitu jen do 64 GB. Podle některých pozorovatelů jsou 2,5 a 3,5 palcové disky využívané nyní místo SSD pouhou alternativou jen do doby, kdy výrobci základních desek integrují do svých produktů podporu PCI slotů.

Zatím se ovšem tyto disky nemohou porovnávat s tradičními pevnými mechanikami, které nabízejí až dva terabajty úložného prostoru, ale mohou být využity jako místo pro operační systém nebo jiné vysoce náročné aplikace vedle pomalejšího, ale kapacitně mnohem prostornějšího klasického harddisku, který může být použit jako úložiště dat, například fotek, videí, hudby a pomalejších aplikací.

Bohužel zmiňované mSATA disky využívají pouze PCI sloty, které zatím moc netbooků, laptopů a stolních počítačů nenabízí. Což znamená, že bude potřeba, aby výrobci hardwaru vyšli vstříc a změnili své produkty tak, aby v ncih byl k dispozici PCI slot. Nicméně mSADA disky stále využívají serial ATA (SATA) protokol, který dovoluje bezproblémový přenos dat a aplikací mezi harddiskem a menším SSD.

"Disky mSATA se možná jednou stanou standardem," doufá Brian Beard, marketingový manažer u společnosti Samsung Semiconductor.Komentáře