Samsung začíná s masovou výrobou 256GB SSD disků

Společnost Samsung dodržela svůj slib ještě před koncem roku uvést na trh SSD disky o kapacitě 256 GB. Ty jsou momentálně v sériové výrobě a v noteboocích by se měly začít objevovat během několika měsíců.Společnost Samsung dodržela svůj slib ještě před koncem roku uvést na trh SSD disky o kapacitě 256 GB. Ty jsou momentálně v sériové výrobě a v noteboocích by se měly začít objevovat během několika měsíců.

Podle mluvčí Samsungu jsou nové SSD disky ihned dostupné, ovšem jejich cena nebyla zveřejněna. Tyto nové modely přináší podle informací od Samsungu dvojnásobné zrychlení při sekvenčním čtení dat oproti dřívějším modelům a to údajně na 220 MB/s, zápis pak údajně dosahuje hodnoty 200 MB/s. Pokud budou nové disky tyto hodnoty dosahovat i v reálné praxi, jedná se opravdu o slušná čísla.

Sekvenční přenos dat se využívá hlavně při kopírování velkých souborů nebo bootování, nicméně při řadě operací se využívá spíše náhodné čtení a zápis a zde budou výsledky nových SSD disků pravděpodobně o dost jiné. Tyto údaje Samsung zatím neposkytl, ale Gregory Wong, prezident analytické firmy Forward Insights říká, že pokud jsou určité disky zaměřené na maximalizaci výkonu při sekvenčním přenosu, většinou je to právě na úkor hodnot náhodného čtení a zápisu dat.

Wong dále dodává, že další pokles cen NAND flash čipů může způsobit, že se SSD disky již svojí cenou dostanou na konkurenceschopnou úroveň vůči klasickým pevným diskům a dodává, že kapacitu 256 GB ocení hlavně náročnější uživatelé notebooků, neboť dosud se museli většinou spokojit jen se SSD diskem o kapacitě 128 GB.
Nenechte si ujít:
Toshiba má jako první SSD disk o kapacitě 256 GB

256GB SSD disk od Samsungu bude již letos

Intel začal prodávat nové modely SSD disků

SSD disky pod lupou: Vyplatí se jejich pořízení?

Jednopalcový SSD disk je na světě

Imation uvádí SSD disky pro firmy i běžné uživatele

Sun volá po sjednocení standardů u SSD disků

Nicméně prvenství v uvedení 256GB SSD disku patří bezesporu Toshibě, která předběhla Samsung o několik týdnů a předváděla svůj 2,5“ model již na výstavě Ceatec v japonské Chibě. Tento SSD disk od Toshiby je založen na MLC (Multi-Level Cell) technologii flash čipů, která snižuje náklady na výrobu a je také určený hlavně pro přenosné počítače. Pro připojení je použito standardní SATA-2 rozhranní a podle slov výrobce je disk schopný číst data rychlosti 120 MB/s a zapisovat rychlostí 70 MB/s.


Nový SSD disk s kapacitou 256 GB od Samsungu.


Komentáře