Samsung zvyšuje kapacitu SSD disků

Společnost Samsung Electronics zahájila podle dříve zveřejněného plánu sériovou výrobu solid-state disků s kapacitou 128 GB, které využívající nové technologie a podle svých slov ještě letos nabídne i 256GB disky typu SSD.Společnost Samsung Electronics zahájila podle dříve zveřejněného plánu sériovou výrobu solid-state disků s kapacitou 128 GB, které využívající nové technologie a podle svých slov ještě letos nabídne i 256GB disky typu SSD.

Nové SSD disky Samsungu s kapacitou 128 GB (stejně jako i dosavadní 64 GB) jsou k dispozici ve velikosti 1,8“ a 2,5“ a v provedení SATA, aby mohly být použity v širokém spektru přístrojů místo běžných disků. Samsung také nadále vyrábí i SSD s kapacitou 32 GB.

Nové 128GB SSD disky využívají takzvané MLC (multi-level cell) flash čipy, které jsou levnější, než klasické SLC (single-level cell) paměti, které se používaly v řadě dřívějších modelů a tím by se mělo podařit snížit cenu SSD, která je zatím oproti běžným magnetickým diskům vzhledem ke kapacitě stále výrazným handicapem. MLC čipy pak budou používat podle slov Samsungu i nově vyrobené 64GB SSD disky.

Nicméně Joe Unsworht, analytik společnosti Gartner, tvrdí, že MLC čipy jsou oproti SLC sice levnější nejméně o polovinu, ale vzorky, které měl k dispozici, prý vykazovaly oproti SLC horší výkonnost i spolehlivost.

Co se týká chystaného 256GB SSD disku, původně jeho sériovou výrobu Samsung umisťoval až do roku 2009, ale podle posledních informací potvrdil, že bude k dispozici ještě letos.

Cena nového modelu zatím nebyla zveřejněna a co se týká technických parametrů, mluví se o rychlosti čtení 90 MB/s a zápisu 70 MB/s a spotřebě 0,2 wattu v idle režimu a 0,5 wattu při zátěži.
Nenechte si ujít:
SSD disky pod lupou: Vyplatí se jejich pořízení?

Jednopalcový SSD disk je na světě

Výrobci pevných disků ohlašují další zvyšování kapacit

Imation uvádí SSD disky pro firmy i běžné uživatele

Podle Jima Elliota, viceprezidenta oddělení marketingu společnosti Samsung, se jeho firma pokouší zdvojnásobit kapacitu SSD disků každých 12 měsíců.

Zdroj: IDC News Service

Nový SSD disk od Samsungu.


Komentáře