Samsungu se nedaří, zisk ve třetím čtvrtletí opět poklesl

Jihokorejská společnost Samsung Electronics očekává již třetí čtvrtletí v řadě propad svého provozního zisku, a to především kvůli zpomalení růstu trhu s chytrými telefony.

Samsungu se nedaří, zisk ve třetím čtvrtletí opět pokleslSpolečnost byla podle svých slov ve druhém čtvrtletí tohoto roku značně postižena také posílením korejské měny won oproti americkému dolaru, euru a většině měn v rozvojových zemích. Jihokorejský výrobce smarptohnů a tabletů očekává, že jeho provozní zisk klesne ve druhém čtvrtletí meziročně z 9,53 bilionu wonů na 7-7,4 bilionů wonů (cca 7,3 miliardy dolarů). Tržby společnosti se podle odhadů mají ve druhém čtvrtletí pohybovat mezi 51 a 53 biliony wonů, přičemž před rokem to ještě bylo 57,46 bilionů wonů. Samsung uvedl, že prodeje tabletů jsou v současné době slabé, protože u nich funguje delší cyklus než u smartphonů. Vyšší poptávka po 5-6palcových smartphonech navíc nahradila poptávku po 7-8palcových tabletech.
Samsung prodal méně low-endových a mainstreamových smartphonů kvůli tvrdé konkurenci v Číně a Evropě, naopak high-endovým chytrým telefonům společnosti se v globálním měřítku daří. Společnost také tvrdí, že ji postihla slabší poptávka po 3G produktech, jelikož zákazníci především na čínském trhu očekávají nové produkty s 4G LTE. Firma podle oficiálního vyjádření očekává lepší čísla ve třetím čtvrtletí s tím, jak vydá novou řadu svých chytrých mobilních telefonů, což mimo jiné podpoří i její divizi zabývající se displeji.
Analytická společnost Strategy Analytics v dubnu uvedla, že Samsung stále čelí tvrdé konkurenci Applu na high-endovém trhu se smartphony a čínských značek jako Huawei v low-endu. Jihokorejský výrobce prodal v prvním čtvrtletí roku na světě 89 milionů smarptohnů a držel si tak 31% podíl na globálním trhu, přičemž ještě před rokem to bylo o procento víc. Jde o vůbec první meziroční pokles Samsungu v kategorii smartphonů od posledního čtvrtletí roku 2009.
Samsung očekává, že se stane klíčovým hráčem na trhu chytrých doplňků a podle dřívějších vyjádření svých manažerů zde chce nabídnout nová zařízení, tedy především chytré hodinky a domácí elektroniku. Firma již nějakou dobu podniká na trhu se smartwatch se svou řadou Galaxy Gear.

Úvodní foto: © Samsung Electronics


Komentáře