Sběrnice PCI Express 4.0 zvýší rychlost tabletů

Nová sběrnice pro vysokorychlostní přenos dat se na trh dostane nejdříve v roce 2014.

Sběrnice PCI Express 4.0 zvýší rychlost tabletů


Kromě tabletů se nová sběrnice PCI-Express 4.0 dostane také do počítačů, serverů či vestavěných zařízení. „Oproti svým předchůdcům bude používat větší šířku pásma pro vysokorychlostní přenos dat, což by mělo zvýšit celkový výkon tabletů a počítačů,“ slibuje Al Yanes, prezident organizace PCI Special Interest Group, která nový standard vyvíjí. K uvolnění finální specifikace by mělo dojít někdy v rozmezí let 2014 až 2015.

PCI-Express se v počítačích používá k vysokorychlostnímu přenosu dat mezi vnitřními komponentami. Protokol je podporován a využíván také v rozhraní Thunderbolt, které společně vytvořili Apple a Intel. Čtvrtá verze PCIe bude přenášet data rychlostí až 16 GT (Gigatransfers) za sekundu, což je dvojnásobek toho, co nabízí PCIe 3.0 uvolněný koncem loňského roku. PCIe 3.0 se v současné době teprve dostává do prvních zařízení - s jeho podporou počítá třeba Intel pro své čipy Ivy Bridge, které se na trh dostanou v první polovině roku 2012.

„Specifikace PCIe 4.0 bude určena pro velké množství zařízení vyžadujících větší šířku pásma při nižších nákladech. Patří mezi ně servery, pracovní stanice, desktopy, notebooky, vestavěné systémy, periferní zařízení a další,“ řekl Yanes.

Podle analytiků bude PCIe 4.0 lépe odpovídat požadavkům současných i budoucích tabletů. „Různé implementace starších PCI sběrnic se na tabletech používají již nyní, ale ty si neumí poradit s vysokou zátěží,“ říká Dean McCarron, hlavní analytik Mercury Research. Trh s tablety se podle něj velmi rychle vyvíjí a brzy budou potřeba právě takové sběrnice jako PCIe 4.0. Analytici nicméně očekávají, že nejdříve se PCIe 4.0 objeví na zařízeních, kde výkonu není nikdy dost. Na mysli mají zejména desktopy, servery a herní notebooky.Komentáře