Seagate má prý nejbezpečnější disk světa

Dva roky po prvotním ohlášení superbezpečného pevného disku společnost Seagate uvádí toto zařízení na trh. Jako první se přitom objeví v přenosných počítačích společnosti ASI Computer Technologies.Dva roky po prvotním ohlášení superbezpečného pevného disku společnost Seagate uvádí toto zařízení na trh. Jako první se přitom objeví v přenosných počítačích společnosti ASI Computer Technologies.

Revoluční 2,5palcový disk s názvem Momentus 5400 FDE.2 (Full Disk Encryption, tedy celodiskové šifrování) dlouho čekal na svůj nástup na trh. Ten nastane koncem tohoto měsíce. Pevný disk se jako první stane součástí laptopu ASI C8015+, který vyjde na nějakých 2 150 USD.

Kromě šifrování dat za pochodu integrovaného na samotném disku (pro daný účel obsahuje speciální čip) notebook nabízí také TPM (Trusted Platform Module) a čtečku otisku prstů. Tyto bezpečnostní finesy z C8015+ činí notebook ideálním pro podnikové zákazníky strachující se o svá data.


Momentus 5400 FDE.2 se zprvu začne dodávat v 80GB verzi, k dispozici však jsou i modely s kapacitou 100 GB, 120 GB a 160 GB. Všechny disky přitom stavějí na 3Gb/s rozhraní SATA a, jak je patrné již z názvu, otáčí se rychlostí 5 400 rpm (větší obrázek).


Hlavní síla disku tkví ve způsobu, jakým jsou propleteny akce čtení/zápisu se 128bitovým AES šifrováním. Uživatel má rovněž možnost nastavit heslo nutné k bootování, šifrování a dešifrování probíhá na pozadí a nijak neovlivňuje samotnou práci s daty. Díky speciálnímu čipu je proces, jinak velice náročný na výpočetní cílu procesoru, na výkonu takřka nepostřehnutelný a ukrajuje z něj jen několik procent.

Veškeré uložené informace jsou však v šifrovaném stavu až do chvíle, než si je vyžádá určitá aplikace. Až tehdy se data dešifrují, aby byla připravena k použití.

Software pro správu disku firmy Wave Systems, dodávaný spolu se zařízením, nabízí pestrou škálu užitečných funkcí – od auntentizace v "pre-boot" fázi po možnost bezpečného smazání veškerých dat (ta pak již nelze obnovit).


Foto: Seagate


Komentáře