Seagate zdvojnásobuje kapacitu u disků pro datová centra

Společnost Seagate včera představila nové modely „enterprise“ disků Savvio, které přinášejí dvojnásobnou kapacitu oproti dřívější generaci, delší dobu mezi poruchami a také menší energetické nároky.


Nové 2,5“ disky Savvio10,4K disponují rozhraním serial-attached SCSI (SAS) a jsou určeny pro externí úložné systémy. Průměrná doba mezi chybami (MTBF) u nové generace vzrostla o 25 % na 2 miliony hodin a také spotřeba energie dle údajů výrobce klesla o 60 %.

Volitelně lze využívat režimy označované jako PowerChoice, které umožňují administrátorům kustomizovat, kolik energie má disk spotřebovávat tím, že zvolí z jeden ze čtyř rozdílných režimů chování v nečinnosti. V regulérním idle režimu mají disky spotřebu 4,6 wattů, ve druhém, který odpojuje čtecí hlavičky jsou to 4 watty, třetí režim snižuje i otáčky motoru a disk pak vyžaduje 2,4 watty. V posledním režimu, který odpovídá tzv. „full stand-by“ módu pak Savvio10,4K vyžaduje 1,8 wattu.

Nová řada zahrnuje modely s kapacitou 450 GB a 600 GB, rychlost rozhraní je zvýšena na 4Gbit/s oproti dřívějším 2 Gbit/s a kapacita na jednu plotnu byla zvýšena ze 150 GB na 200 GB. Z toho tedy vyplývá, že nové modely Savvio10,4K jsou tříplotnové. Howard Shoobe, senior manažer úložných produktů u Dellu říká, že ve srovnání se 3,5“ 15 000 otáčkovými disky s kapacitou 600 GB bude možné do stejně velkého racku osadit dvojnásobnou kapacitu zajištěnou pomocí 2,5“ modelů, což má zvýšit možnosti systémů a snížit energetické nároky.Komentáře