Serverové novinky od Sun, Fujitsu a Hitachi

Firmy Sun Microsystems a Fujitsu společně představily šest nových serverů. Další výrobce, společnost Hitachi, zase prezentoval vlastní blade servery. Nabídky všech zúčastněných přitom směřují jak na skupiny požadující co nejvyšší výkon, tak na ty, které preferují spíše nižší spotřebu.Firmy Sun Microsystems a Fujitsu společně představily šest nových serverů. Další výrobce, společnost Hitachi, zase prezentoval vlastní blade servery. Nabídky všech zúčastněných přitom směřují jak na skupiny požadující co nejvyšší výkon, tak na ty, které preferují spíše nižší spotřebu.

Fujitsu a Sun v kooperaci vyvíjejí a propagují výrobky již dvacátým rokem a nyní světu ukazují šest čerstvých dítek společné iniciativy. Ve všech případech jde přitom o servery: základní T1000 a T2000 běžící na procesorech UltraSparc T1 od Sunu, modely M4000 a M5000 určené pro střední třídu a nakonec high-endové M8000 a M9000, poháněné čipy Sparc64 VI od Fujitsu. Stroje budou nabízeny pod značkami Sun, Fujitsu a Fujitsu Siemens.

Základní modely T1000 a T2000 mají dva čtyřjádrové procesory, 64 GB RAM a integrované virtualizační schopnosti, které jim dovolují simultánní provoz až 32 virtuálních strojů. Servery střední třídy M4000 a M5000 zahrnují až 8 dualcore 2,1GHz procesorů Sparc64 VI a maximálně 2 TB operační paměti. Nejvyšší třída serverů pak podle konkrétního modelu nabízí 32-64 dvoujádrových procesorů a rovněž až 2 TB RAM. Servery se dodávají s operačním systémem Sun Solaris 10, který je zpětně kompatibilní se svými předchozími verzemi.High-endový server Sun M8000 je poháněn procesory Sparc64 VI. Ty jsou vybaveny technologií VMT (Vertical Multithreading), která suspenduje nečinná vlákna tak, aby aktivní vlákna mohla využívat více zdrojů (větší obrázek).


Hitachi navýšilo investice do oblasti blade serverů, což přineslo nástupce jeho BladeSymphony 1000 (představen v listopadu 2006). Odlišnost nového BladeSymphony 320, který je zatím určený jen pro Severoamerický trh, od staršího typu spočívá hlavně v tom, že procesory Itanium byly nahrazeny dvou- a čtyřjádrovými procesory Xeon.

Výhodou BladeSymphony 320 je, že lze jeho šasi zkrátka zapojit do elektrické zásuvky (na 110 V, tedy například ve Spojených státech) a zprovoznit. Není třeba speciálních místností ani chlazení. Výrobek je tedy zaměřen na segment menších a středně velkých firem, které nedisponují datovými centry, ale přesto mají dostatek rackových serverů, jež chtějí upgradovat kompaktnějšími blade servery a ušetřit tak na místu i elektrické energii. Neoficiální odhad ceny se zatím pohybuje okolo 10 000 dolarů.

Foto: Sun


Komentáře