Servery HP ProLiant přecházejí na disky SSD

Společnost HP se u osmé generace serverů ProLiant více zaměřuje na disky SSD. Současně zvětšuje a zrychluje paměť cache.

Servery HP ProLiant přecházejí na disky SSD


Podle Hewlett-Packard tak chce snížit zpomalení způsobené IúO operacemi na interních i externích discích. Tato změna by měla u aplikací náročných na I/O, např. zpracování online transakcí nebo streamování videa, zvýšit výkon až o 50 %. HP tento krok ohlásila ve dvou nezávislých blogových příspěvcích. 8: generace serverů ProLiant bude osazena disky SSD a vybavena specializovaným algoritmem kešování, které HP označuje jako Dynamic Workload Acceleration.

Servery jsou vybaveny žadičem SAS s přenosovou kapacitou 6 Gb/s a disky SSD s rozhraním SAS. Nové řadiče by měly dosahovat až šestinásobného výkonu v porovnání s předchozí generací serverů. Servery také dostanou dvojnásobek vyrovnávací paměti DRAM, které by měla ještě více urychlit zejména sekvenční operace I/O.

„Ano, 8. generace bude na špičkové úrovni a zvládne výrazně větší zátěž,“ prohlásil Steve Shultz, vedoucí technického týmu Smart Storage Firmware spolčenosti HP. „Dalším bolestivým místem kromě výkonu je i disková kapacita.“ Proto budou ProLianty podporovat dvojnásobnou diskovou kapacitu v porovnání se svými předchůdci, konkrétně 36 TB v jednom serveru formátu 2U DL380.

HP sází na řadič RAID Smart Array, který používá disky SSD a specializovaný algoritmus vyrovnávací paměti. Ten je schopen přesunout nejpoužívanější data na nejvýkonnější datové úložiště. Podle HP nabízí tato kombinace až 60x větší výkon než řadič předchozí generace s klasickými pevnými disky. Podle zástupců společnosti tomu napomáhá i více než 85% urychlení sběrnice PCIe 3. generace.

Předchozí generace ProLiantů byla uvedena před dvěma lety, o nové generaci informoval HP v únoru tohoto roku. Mimo jiné tehdy oznámil, že servery budou osazeny novou generací procesorů Intel Xeon E5.

Urychlení externích datových úložišť by měla přinést podpora „flexibilních“ síťových přípojek nabízejících přenosovou kapacitu až 10 Gb/s. Proto si HP troufá tvrdit, že rychlost zpracování některých specifických aplikací by měla narůst až o 50 %. Nasazení disků SSD a nové generace řadičů a procesorů se také příznivě podepíše na spotřebě elektrické energie, která by měla klesnout až o 88 %. Protože servery zároveň zvládnout obsloužit o 30 % více virtuálních strojů, měla by spotřeba energie na jeden virtuální stroj poklesnout zhruba o 40 %.

Úvodní foto: © Hewlett-Packard


Komentáře