Sharp představil 3D displej pro mobilní zařízení

Společnost Sharp se tento rok chystá pro mobilní zařízení nabídnout LCD panel, který bude schopen vytvářet iluzi 3D obrazu bez nutnosti použití speciálních brýlí.


Aby uživatelé viděli 3D iluzi, musí držet obrazovku ve vzdálenosti okolo 30 centimetrů, což je pozice, ve které obvykle lidé mají mobilní telefon nebo digitální fotoaparát. Pokud je zařízení pod správným úhlem, uvidí uživatel obrázek, u kterého se bude zdát, že má hloubku. Pokud ovšem bude úhel nevhodný, objeví se pouze rozmazaný obraz, který bude těžké rozpoznat.

Obrazovka může být přepnuta mezi 3D a normálním 2D módem. To je umožněno přepínatelnou vrstvou uvnitř displeje, takzvanou parallax bariérou, která pokud je zapnuta, dělí světlo z obrazovky a směřuje ho na pravé nebo levé oko.

Během prezentace v pátek společnost ukázala obrázky a animace na tomto displeji. Animace vypadaly lépe než obrázky, které byly v některých místech rozmazané.

Pravděpodobně nejvíce působivou částí prezentace bylo zobrazení obrazu experimentální 3D kamerou. Kamera natáčela modelku, která natahovala ruce k čočce a zpět a 3D obrazovka zobrazovala poměrně realistickou reprodukci této scény.

Tento nový panel je produktem téměř dvacetiletého výzkumu a vývoje v oblasti 3D společnosti Sharp. Tato firma se snažila uvést na trh takovéto displeje několikrát od roku 2001, ale nikdy se jí nepovedlo získat široké přijetí. Nyní Sharp myslí, že je ten pravý čas.

Nový dotykový displej nabídne úhlopříčku 3,4 palce. To je dvakrát tolik než u prototypu v roce 2001 a má zhruba čtyřikrát vyšší rozlišení.

"Na mobilních zařízeních zaznamenáme posun ke 3D aplikacím," řekl Yoshisuke Hasegawa, generální manažer oddělení obchodu s LCD společnosti Sharp, na tiskové konferenci v Tokiu.

Společnost Sharp by chtěla spustit sériovou produkci této obrazovky někdy v příštích šesti měsících, prozradil Hasegawa, a doufá, že se uplatní v mnoha typech přenosných elektronických zařízeních jako jsou například fotoaparáty, smartphony a přenosné herní konzole.

Sharp dodává displeje pro společnost Nintedo, která je využívá ve své konzoly DS, takže se očekává, že v pátek představené nové 3D obrazovky se mohou objevit v připravovaném zařízení Nintendo 3DS. Konzole 3DS, která byla představena minulý měsíc, je upgradovaná DS s 3D displejem a měla by se objevit během dvanácti měsíců.

Společnost Sharp si dávala pozor na jmenování potencionálních zákazníků a odmítla komentář na přímou otázku ohledně možné smlouvy s Nintendem.Komentáře